Rosja pozbywała się obligacji USA i kupowała złoto

opublikowano: 21-06-2018, 07:07
aktualizacja: 21-06-2018, 07:08

Rosja zmniejszyła o prawie połowę ekspozycję na dług USA. Niektórzy wiążą takie jej działanie z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na prominentnych Rosjan i powiązane z Kremlem firmy.

Z najnowszych danych wynika, że kwietniu Rosja sprzedała obligacje wartości 47,4 mld USD, najwięcej spośród głównych zagranicznych posiadaczy amerykańskiego długu. Sprzedaż nastąpiła pomimo wzrostu rezerw Rosji dzięki drożejącej ropie. W wyniku transakcji stan posiadania obligacji USA przez Rosję spadł do 48,7 mld USD. W szczytowym momencie w 2010 roku wynosił 176 mld USD. Rosja spadła już na 22. miejsce na świecie pod względem zaangażowania w dług USA.

Złoto, fot. Bloomberg
Złoto, fot. Bloomberg

Tymczasem bank centralny Rosji nadal kupuje złoto. Jego udział w rezerwach zagranicznych jest już największy w okresie 18 lat sprawowania władzy w Kraju przez Władimira Putina. Bank Rosji poinformował w środę, że zwiększył stan posiadania złota o 1 proc. w maju do 62 mln uncji, wartości 80,5 mld USD.

Władimir Miklaszewski, ekonomista Danske Banku w Helsinkach uważa, że sprzedawanie przez Rosję obligacji USA służy głównie temu, aby „zabezpieczyć pieniądze przed sankcjami, bo mogą być potrzebne w okresie pogorszenia”. Ostrzegł, że jeśli dojdzie do wojny handlowej między Chinami i USA sytuacja może zrobić się poważna, bo Pekin posiada dług USA wartości 1,18 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane