Rosja proponuje Ukrainie 3,6 mld USD kredytu na kupno gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 16:06

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w czwartek Ukrainie gigantyczny kredyt komercyjny w wysokości 3,6 mld dolarów, aby zamortyzować drastyczną podwyżkę rosyjskiego gazu.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w czwartek Ukrainie gigantyczny kredyt komercyjny w wysokości 3,6 mld dolarów, aby zamortyzować drastyczną podwyżkę rosyjskiego gazu.

"Rosja udzieliłaby kredytu bezpośrednio ukraińskiej kompanii Naftohaz, gwarantowanego przez wielkie europejskie lub amerykańskie banki" - oznajmił rosyjski prezydent na spotkaniu z ukraińskim ministrem paliw i energetyki Iwanem Płaczkowem, szefem Naftohazu Ołeksijem Iwczenką i przedstawicielami Gazpromu w swej podmoskiewskiej rezydencji Nowo-Ogariewo.

Putin oskarżył obydwa koncerny naftowe - Gazprom i Naftohaz o doprowadzenie do "rzeczywistego kryzysu" pomiędzy Rosją a Ukrainą.

"Doprowadziliście do realnego kryzysu nie tylko w sektorze energetycznym. Kryzys ten przypomina kryzys między obu krajami. To bardzo źle" - podkreślił rosyjski prezydent.

Rosja zażądała od Ukrainy zgody na podniesienie cen dostarczanego jej gazu z obecnych 50 dolarów do 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Ukraina uważa ten skok cen za nie do zaakceptowania i twierdzi, że jest na nią wywierana presja gospodarcza. Zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba będzie płacić za gaz cenę rynkową, lecz pragnie okresu przejściowego na podnoszenie ceny i jako cenę wyjściową proponuje 65 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Strona rosyjska twierdzi, że jest gotowa wyjść Ukrainie naprzeciw, ale tylko pod warunkiem oddania przez Kijów ukraińskiej sieci przesyłowej w koncesję lub na własność międzynarodowemu konsorcjum, w którym Moskwa miałaby pakiet kontrolny. Ukraina nie zgodziła się na takie warunki.

W czwartek po południu Gazprom i Naftohaz kontynuowali w Moskwie rozmowy w sprawie cen gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane