Rosja: rezygnacja po wyciekach danych z urzędu statystycznego

opublikowano: 11-07-2019, 15:19

Jewgienij Sjeczew, wysokiej rangi pracownik Rosstatu zrezygnował ze stanowiska po ujawnieniu, że urząd statystyczny regularnie udostępniał kluczowe dane przed ich oficjalną publikacją.

Sjeczew odszedł po dochodzeniu zarządzonym w poniedziałek przez Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje Rosstat. Działania resortu były skutkiem podania danych urzędu statystycznego o czerwcowej inflacji przez Bank Rosji na godzinę przed zapowiedzianym oficjalnym komunikatem Rosstatu. Bank centralny tłumaczył, że wziął dane ze strony internetowej urzędu statystycznego, co okazało się prawdą.

- Dochodzenie wykazało, że sytuacja przedwczesnej publikacji danych z centralnej bazy statystycznej zdarzała się regularnie – napisał szef Rosstatu Paweł Małkow w liście do ministra gospodarki opublikowanym przez resort.

Wcześniejszy dostęp do danych makro pozwala uzyskać przewagę nad inwestorami, którzy nie mają jeszcze o nich wiedzy.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy