Rosja rozważa spłatę długu wobec Klubu Paryskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-04-2005, 19:36

Rosja rozważa spłatę w ciągu najbliższych dwóch lat całego swego długu wobec Klubu Paryskiego - podała w piątek gazeta "Wiedomosti". Klub zrzesza 19 najzamożniejszych państw.

Rosja rozważa spłatę w ciągu najbliższych dwóch lat całego swego długu wobec Klubu Paryskiego - podała w piątek gazeta "Wiedomosti". Klub zrzesza 19 najzamożniejszych państw.

    Wcześniej o spłacie długu, ale w ciągu trzech lat, mówił minister finansów Aleksiej Kudrin. 

    Pieniądze na uregulowanie zadłużenia, 43 miliardy USD, Rosjanie mieliby wziąć z Funduszu Stabilizacyjnego, zasilanego m.in. dolarami pochodzącymi ze sprzedaży ropy i gazu.

    Gdyby operacja się powiodła, Rosja zaoszczędziłaby około miliarda USD, które w przeciwnym razie musiałaby wydać na obsługę długu. 

    Zdaniem anonimowego kremlowskiego urzędnika, cytowanego przez "Wiedomosti", scenariusz przyspieszonych rozliczeń z Klubem Paryskim jest "możliwy i pożądany". Dziennik przyznaje jednak, że na razie nie udało mu się dowiedzieć, co myślą o tym sami kredytodawcy.

    W latach 90. Rosjanie mieli poważne kłopoty z oddawaniem pożyczek Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i innym wierzycielom. Jednak w ostatnich pięciu latach gospodarka rosyjska wzmocniła się, w dużej mierze dzięki wysokim cenom ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja rozważa spłatę długu wobec Klubu Paryskiego