Rosja rozważa zakaz wynajmu za dewizy

opublikowano: 08-09-2015, 11:09

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu szykuje prawo, która zakazuje ustalania stawek wynajmu nieruchomości komercyjnych w obcych walutach, poinformował dziennik Wiedomosti.

Resort pracuje nad poprawką do Kodeksu Cywilnego, która na równi postawi właścicieli nieruchomości i najemców wobec fluktuacji kursu rubla, poinformował gazetę wiceminister Wiktor Jewtuchow.

Zobacz więcej

ITAR-TASS/FORUM

Większość właścicieli centrów handlowych i innych nieruchomości handlu detalicznego w Rosji chroniło się przed szokami kursowymi ustalając stawki dla najemców w dolarach lub euro. Gwałtowne zmiany i osłabienie rubla w ostatnim czasie mocno uderzyły w najemców.

Jewtuchow ujawnił, że zakaz ustalania stawek wynajmu w obcych walutach może w przyszłości być rozszerzony także na rynek nieruchomości fabryczne oraz biurowe. Resort czeka tylko na zatwierdzenie przez rząd.

Rosyjski rynek nieruchomości komercyjnych mocno ucierpiał w ostatnim czasie. W pierwszej połowie tego roku odsetek czekających na wynajem nieruchomości sięgnął w Moskwie  11,8 proc. i był najwyższy od sześciu lat. Mikołaj Kazanski z  Colliers International Russia powiedział, że aby utrzymać klientów właściciele wielu nieruchomości już oferują stałe stawki wynajmu w rublach.

Analitycy zwracają uwagę, że zmuszenie deweloperów do ustalania stawek wynajmu w rublach może być dla wielu z nich wielkim problemem, bo kredyty na budowę nieruchomości zaciągali w obcych walutach. W efekcie mogą mieć problem z obsługą takich kredytów, ostrzegł Bułat Szakirow, szef Rosyjskiej Rady Centrów Handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu