Rosja: Rząd zbada wykonanie licencji TNK-BP na eksploatację złoża gazu

(Marek Druś)
opublikowano: 27-05-2005, 12:41

Rosyjskie władze dokonają oceny licencji na eksploatację syberyjskich złóż gazu ziemnego udzielonej ponad 10 lat temu rosyjsko-brytyjskiemu joint venture TNK-BP. Szef BP John Browne prowadzi obecnie rozmowy w Moskwie o ostatnich problemach, jakie spotkały spółkę w Rosji w ostatnim czasie.

Rosyjskie władze dokonają oceny licencji na eksploatację syberyjskich złóż gazu ziemnego udzielonej ponad 10 lat temu rosyjsko-brytyjskiemu joint venture TNK-BP. Szef BP John Browne prowadzi obecnie rozmowy w Moskwie o ostatnich problemach, jakie spotkały spółkę w Rosji w ostatnim czasie.

Jurij Trutniew, Minister ds. Zasobów Naturalnych powiedział, że dokona ono w przyszłym miesiącu oceny, czy TNK-BP wypełnił zobowiązania wynikające z licencji na eksploatację złoża gazu Kowyktinska. Resort zarzuca spółce, że nie dotrzymała harmonogramu inwestycji.

Złoże Kowyktinska położone jest ok. na północny zachód od Irkucka. Zawiera ok. 3,0 bln metrów sześciennych gazu. TNK-BP ma 62 proc. udziałów w złożu. Tłumaczy, że opóźnienie w rozpoczęciu eksploatacji złoża wynika z przeciągających się negocjacji z Gazpromem dotyczących transportu surowca. Trutniew ostrzegał niedawno obie spółki, że zostaną ukarane finansowo, jeśli nie osiągną wkrótce porozumienia.

W Moskwie jest John Browne. Celem jego wizyty jest spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Szef BP pojechał do Rosji aby wyjaśnić kwestię związane z roszczeniami fiskusa wobec TNK-BP. Urząd podatkowy doliczył się 26 mld RUB zaległości spółki za 2001 rok.

MD, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane