Rosja sfinansuje projekty infrastrukturalne z funduszu majątkowego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-09-2021, 15:52

W celu podtrzymania wzrostu gospodarczego, rosyjski rząd chce mocno rozwinąć projekty infrastrukturalne. Pieniądze na ich sfinansowanie mają w części pochodzić ze specjalnego funduszu majątkowego, donosi Reuters.

fot. REUTERS/Ilya Naymushin/Forum

Resort finansów i bank centralny uzgodniły, że z Narodowego Funduszu Dobrobytu (NFW), w którym gromadzone są środki ze sprzedaży ropy i gazu przejęte zostanie 1,6 bln rubli (niemal 22 mld USD) z przeznaczeniem na projekty infrastrukturalne w latach 2021-2024.

Bank Rosji upierał się, że w okresie trzech lat środki te nie powinny przekroczyć kwoty 1 bln rubli. Jednak ostatecznie „ugiął się” pod argumentami rządu, chcącego utrzymać wzrostowy trend w gospodarce.

Wartość aktywów NFW według stanu na 1 września wynosiła 190,5 mld USD.

W opinii ekspertów, decyzja ta powinna pozytywnie przełożyć się na wycenę rubla, gdyż ministerstwo finansów może pożyczać mniej na międzynarodowym rynku czy dokonywać dużych zakupów walutowych, co zmniejszy presję na rosyjską walutę.

Minister finansów Anton Siłuanow prognozuje, że w latach 2022-2023 Rosja może odnotować niewielką nadwyżkę budżetową, która poprzedzi kolejny ujemny wynik w roku 2024.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane