Rosja sięga do strategicznych rezerw paliw w związku z mrozami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 14:43

Rosja sięga po strategiczne rezerwy paliw - mazutu i węgla - w związku z silnymi mrozami, które od ubiegłego tygodnia panują niemal w całym kraju. Minister paliw i energetyki Wiktor Christienko poinformował w czwartek, że przesłał premierowi Michaiłowi Fradkowowi projekt stosownego rozporządzenie w tej sprawie.

Rosja sięga po strategiczne rezerwy paliw - mazutu i węgla - w związku z silnymi mrozami, które od ubiegłego tygodnia panują niemal w całym kraju. Minister paliw i energetyki Wiktor Christienko poinformował w czwartek, że przesłał premierowi Michaiłowi Fradkowowi projekt stosownego rozporządzenie w tej sprawie.

Pierwsza partia paliw z rezerw - 60 tys. ton mazutu - została już skierowana do Petersburga, gdzie temperatura spadła do - 40 stopni C, co spowodowało gwałtowny wzrost poboru energii elektrycznej.

Potrzebę uruchomienia rezerw mazutu i węgla Christienko uzasadnił tym, że spadek temperatury nie jest lokalny; zimno jest na Syberii, w europejskiej części Rosji i nawet na południu kraju.

Minister podkreślił, że złoża i magazyny gazu ziemnego pracują już na maksimum swoich możliwości, stąd konieczność sięgnięcia do rezerw strategicznych, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie energetyki.

Wielkość rosyjskich rezerw paliw stanowi tajemnicę państwową.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane