Rosja sprzeda obligacje USA w odpowiedzi na sankcje

opublikowano: 13-08-2018, 14:45

Minister finansów Anton Siłuanow zapowiedział, że Rosja będzie nadal sprzedawać obligacje USA w odpowiedzi na amerykańskie sankcje.

W okresie marzec-maj Rosja pozbyła się obligacji USA wartości 81 mld USD, co stanowiło 84 proc. jej stanu posiadania.

Anton Siłuanow, minister finansów
Zobacz więcej

Anton Siłuanow, minister finansów Reuters/FORUM

22 sierpnia mają zacząć obowiązywać nowe sankcje, które Waszyngton nałożył na Rosję za domniemany atak przy wykorzystaniu bojowego środka chemicznego na jej byłego agenta przebywającego w Wielkiej Brytanii. Kreml zaprzecza  niezmiennie, że stoi za atakiem. Rzeczniczka resortu spraw zagranicznych mówiła niedawno, że Rosja „pracuje nad działaniami odwetowymi” za nałożenie sankcji, które uznaje za nielegalne.

Siłuanow powiedział, że oprócz sprzedaży obligacji USA Rosja rozważa odejście od rozliczeń w dolarach w transakcjach międzynarodowych, bo uznaje, że amerykańska waluta nie jest dostatecznie wiarygodna.

- Znacząco zmniejszyliśmy nasze inwestycje w amerykańskie aktywa. W rzeczywistości dolar, który jest uważany za walutę międzynarodową, staje się ryzykownym środkiem płatności – oświadczył rosyjski minister finansów. 
Siłuanow jednocześnie zapewnił, że Rosja nie planuje zamykania amerykańskich firm działających na jej terytorium.

- Te firmy zatrudniają naszych obywateli – zwrócił uwagę Siłuanow.

Sprzedaż obligacji USA przez Rosję nie będzie miał dużego znaczenie. Eksperci zwracają uwagę, że nawet w szczytowym momencie w listopadzie 2017 roku, kiedy Rosja miała 105,7 mld USD długu USA, dawało jej to dopiero 15. miesjce w rankingu największych wierzycieli Ameryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu