Rosja sprzedała akcje Rosnieftu za 10,5 mld EUR

opublikowano: 07-12-2016, 20:32

Glencore i fundusz inwestycyjny Kataru kupiły 19,5 proc. akcji koncernu naftowego Rosnieft za 10,5 mld EUR, poinformował Kreml.

To największa prywatyzacja w historii Rosji. Nabywcy podzielą się akcjami po połowie. Glencore to szwajcarska spółka, jeden z największych graczy na światowym rynku handlu surowcami. Australijskie radio powiedziało niegdyś, że "historię tej spółki czyta się jak powieść szpiegowską". Glencore założył w 1974 roku amerykański trader surowców, który uciekł z USA gdzie zarzucono mu unikanie podatków i nielegalny handel z Iranem. W 2001 roku w dość niejasnych okolicznościach uniewinnił go prezydent Bill Clinton. 

Zobacz więcej

Rosnieft (Rosneft)

Bloomberg

Prezes Rosneftu, Igor Sieczin oświadczył, że transakcja była możliwa tylko dzięki personalnemu zaangażowaniu prezydenta Władimira Putina. Rozmowy prowadzono z potencjalnymi 30 inwestorami. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu