Rosja: Trwa ogłaszanie wyroku w sprawie byłych szefów Jukosu

Polska Agencja Prasowa SA
25-05-2005, 17:19

Środa była ósmym dniem odczytywania w moskiewskim Sądzie Miejskim wyroku w procesie byłych szefów koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa.

Środa była ósmym dniem odczytywania w moskiewskim Sądzie Miejskim wyroku w procesie byłych szefów koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa.

Odczytywanie wyroku rozpoczęło się w ubiegły poniedziałek, dzień później sąd uznał, że wina oskarżonych została udowodniona. Prokurator żąda dla byłych szefów koncernu Jukos 10 lat wiezienia. Oskarżono ich m.in. o niepłacenie podatków, przywłaszczenie powierzonego mienia, działanie na szkodę spółki i wejście w zmowę przestępczą.

Porządku w okolicach sądu pilnowało w środę, jak i w dni poprzednie, kilkuset milicjantów. Zwolennicy oskarżonych zorganizowali wiec poparcia, skandując m.in. "Za waszą wolność i naszą". Krzyczeli też "Precz z remontem dróg"; przed głównym wejściem do sądu ustawiono w poniedziałek maszyny drogowe, używane przy remoncie nawierzchni ulicy Kałanczewskiej. Pikietujących było około 100.

Obrońcy utrzymują, że sąd przedstawił już połowę wyroku, a to co dotychczas przedstawiono, jest, zdaniem adwokatki Lebiediewa, Jeleny Lipcer, "farsą".  

Krzysztof Klinkosz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosja: Trwa ogłaszanie wyroku w sprawie byłych szefów Jukosu