Rosja twierdzi, że jej gospodarka radzi sobie z zachodnimi sankcjami

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 21-09-2022, 16:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Federacja Rosyjska poprawiła swoje perspektywy gospodarcze na ten i najbliższy rok. W 2023 roku PKB ma skurczyć się o niecały 1 proc., a kraj ma coraz szybciej „adaptować się” do zachodnich sankcji. Jak zauważają ekonomiści, prognoz te nie uwzględniają dzisiejszej decyzji Putina o mobilizacji – pisze Bloomberg.

Kreml, Moskwa, Rosja
Kreml, Moskwa, Rosja
fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Jak twierdzą Rosjanie, ich gospodarka coraz lepiej radzi sobie z trudnościami powodowanymi przez zachodnie sankcje. Zgodnie z najnowszymi prognozami, w przyszłym kwartale spowolnienie osiągnie minimum, a w przyszłym roku PKB skurczy się o 0,8 proc. w porównaniu z wcześniejszą prognozą wskazującą na 2,7 proc. – mówił Maksym Reszetnikow, minister gospodarki. W latach 2024-2025 PKB ma powrócić do wzrostów na poziomie powyżej 2 proc.

Przedstawiony przez Rosjan plan opiera się na „kontynuacji scenariusza przyspieszonej adaptacji” do sankcji” – powiedział minister.

Reszetnikow powiedział, że nowe prognozy, przewidują, że pod koniec roku inflacja wyniesie 12,4 proc. – w porównaniu z szczytem blisko 18 proc. w kwietniu. Bezrobocie ma natomiast niewiele wzrosnąć do poziomu 4,5 proc.

Mniej optymistyczni od Rosjan są ekonomiści. - Zaktualizowana prognoza zakłada dobrą aktywność w drugiej połowie roku i trwały spadek inflacji. Oba założenia są podważane przez mobilizację, która wpłynie na 0,5 proc. siły roboczej, zmniejszy wzrost i wywrze presję na wzrost płac i cen w sektorze prywatnym – twierdzi Aleksander Isakow, ekonomista ds. Rosji.

Dotychczas sporo analityków zgadzało się, że Rosja jest na dobrej drodze by poradzić sobie z kryzysem wywołanym zachodnimi sankcjami. Dzisiejsza decyzja o częściowej mobilizacji, może temu przeszkodzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane