Rosja ujawniła ogromną skalę planowanej redukcji dostaw gazu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2022, 08:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Moskwa przedstawiła plany związane z ograniczeniem dostaw gazu na światowy rynek. Wartości – jak podkreśla agencja Bloomberg – są znaczące i dobitnie sugerują, z jakim wyzwaniem muszą się mierzyć europejscy odbiorcy surowca.

Andrey Rudakov/Bloomberg

W ramach trzyletniego okresu do roku 2025, dostawy gazu realizowane przez gazociągi mają być zmniejszone o prawie 40 proc. do 125,2 mld m3. Według projektu, eksport w bieżącym roku ma wynieść 142 mld m3.

Choć w projekcie nie przedstawiono podziału rynków eksportowych, eksperci szacują bazując na dotychczasowych przepływach, że Chiny mogą w przyszłym roku stać się drugim co do wielkości nabywcą rosyjskiego gazu rurociągowego. Stopniowo mają rosnąc dostawy rurociągiem Power of Siberia do około 21 mld m3 w 2023 roku z około 15-16 mld w tym roku, założonych na ten rok.

Z kolei Turcja może stać się największym pojedynczym klientem Gazpromu na europejskim kontynencie. W 2021 r. roku rosyjski producent gazu wyeksportował do Turcji prawie 27 mld m3.

Moskwa oczekuje przy tym, że pomimo nałożonych na Rosję sankcji, nieznacznie wzrośnie eksport ropy. Trzyletni projekt budżetu przewiduje wyeksportowanie 250 mln ton ropy w przyszłym roku, w porównaniu z 243 mln w tym roku. Wartości na lata 2024 i 2025 to odpowiednio 255 i 260 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane