Rosja: Usunięto ostatnie ograniczenia wymienialności rubla

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-07-2006, 09:37

Rosja usunęła ostatnie ograniczenia i od soboty rubel stał się w pełni wymienialną walutą, co, jak pisze agencja Associated Press, jest kolejnym znakiem dojrzałości rosyjskiej gospodarki w osiem lat po załamaniu finansowym.

Rosja usunęła ostatnie ograniczenia i od soboty rubel stał się w pełni wymienialną walutą, co, jak pisze agencja Associated Press, jest kolejnym znakiem dojrzałości rosyjskiej gospodarki w osiem lat po załamaniu finansowym.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Andriej Sajko powiedział, że parlament musi zatwierdzić stosowne przepisy, lecz dodał, że to tylko formalność.

Wymienialność rubla zwiększy zainteresowanie Rosją inwestorów - oświadczył szef resortu Aleksiej Kudrin w wywiadzie dla programu "Wiesti" (Wiadomości) kanału telewizyjnego "Rossija".

Mówiąc, co oznacza wymienialność rubla dla tych, którzy nie interesują się bezpośrednio finansami, Kudrin wyjaśnił, że dowolna waluta, aby być atrakcyjna, nie może mieć żadnych ograniczeń w operacjach.

"Nie ma ograniczeń z dolarem, nie ma z euro, a z rublem były" - powiedział minister zapewniając, że już ich nie ma i "każdy, kto inwestuje w Rosji, ma pewność, że nikt mu nie ograniczy wywozu środków, które zarobił, czy zainwestowania tychże w biznes w innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw".

Ekonomiści ostrzegają jednak, że prawdziwa wymienialność nastąpi wówczas, gdy rubel będzie uważany za dobrą inwestycję na rynkach światowych, co można osiągnąć jedynie poprzez strukturalne reformy gospodarcze i bardziej przejrzyste warunki biznesu.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosja: Usunięto ostatnie ograniczenia wymienialności rubla