Rosja: W gospodarstwie w Kraju Nadmorskim wykryto ASF

  • PAP
opublikowano: 05-08-2019, 21:06

W jednym z gospodarstw w rosyjskim Kraju Nadmorskim przy granicy z Chinami wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). W sześciu pobliskich regionach wprowadzono podwyższone środki ostrożności - podają w poniedziałek rosyjskie media.

Przypadek ASF wykryto 31 lipca w niewielkim gospodarstwie nieopodal przejścia na granicy rosyjsko-chińskiej.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko choroby, zabito 70 świń. Władze podjęły decyzję o utworzenia strefy podwyższonego ryzyka w sześciu regionach w promieniu 100 km. Przebadano ponad 50 tys. świń, jednak nie stwierdzono kolejnych zachorowań - podaje RIA Nowosti.

TASS podaje, że to pierwszy przypadek ASF w Kraju Nadmorskim.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) w wydanym w poniedziałek oświadczeniu ostrzegła, że potencjalne ryzyko przeniesienia ASF z Chin na rosyjski Daleki Wschód jest wysokie.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Rossielchoznadzoru od początku roku do końca lipca w Rosji wykryto łącznie pięć ognisk ASF u świń i 17 u dzików. Wszystkie przypadki odnotowano w europejskiej części kraju.

Chiny borykają się z ASF od sierpnia 2018 roku. W lipcu b.r. władze informowały, że w celu powstrzymania rozprzestrzenianie się choroby, w kraju wybito już ponad 1,1 mln sztuk trzody chlewnej. ASF zaatakował również w Wietnamie.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane