Rosja w PKB na mieszkańca między Chinami a Irakiem

Tegoroczne załamanie kursu rubla oznacza, że Rosja pod względem zamożności spadłaby z 51. na 85. miejsce na świecie.

Zobacz więcej

Miejsce, które na liście krajów uporządkowanych wg PKB na głowę mieszkańca, zajęłaby Rosja po załamaniu kursu rubla MFW, Wikipedia

Zaangażowanie kraju w kryzys na Ukrainie i uzależnienie gospodarki od ropy drogo kosztuje zwykłych Rosjan. W 2013 r. na głowę Rosjanina przypadało 14,6 tys. USD produktu krajowego brutto, wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To dawało krajowi 51. miejsce na liście najzamożniejszych państw na świecie, w porównaniu z zajmowanym przez Polskę 55. miejscem. Jednak czasy, kiedy Rosjanie za petrodolary kupowali niemieckie samochody, szwajcarskie zegarki i norweskiego łososia, powoli odchodzą w niepamięć wraz z załamaniem kursu rubla.

Od początku roku notowania rosyjskiej waluty obniżyły się o 54,7 proc., co w przybliżeniu oznaczałoby, że PKB, przeliczany na dolara po bieżącym (a nie średnim) kursie, sięgałby zaledwie 6,6 tys. USD rocznie. Przy założeniu, że produkt innych krajów w podobnej kategorii zamożności nie zmieniłby się znacząco w porównaniu z ubiegłym rokiem, Rosja spadłaby w rankingu najbardziej zamożnych krajów na 85. miejsce. To oznaczałoby, że pod tym względem dałaby się wyprzedzić gospodarkom Botswany, Chin i Malediwów. Obroniłaby jednak swoją przewagę nad Irakiem, Peru i Angolą.


Miejsce, które na liście krajów uporządkowanych wg PKB na głowę mieszkańca, zajęłaby Rosja po załamaniu kursu rubla. Źródło: MFW, Wikipedia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja w PKB na mieszkańca między Chinami a Irakiem