Rosja w PKB na mieszkańca między Chinami a Irakiem

Tegoroczne załamanie kursu rubla oznacza, że Rosja pod względem zamożności spadłaby z 51. na 85. miejsce na świecie.

Miejsce, które na liście krajów uporządkowanych wg PKB na głowę mieszkańca, zajęłaby Rosja po załamaniu kursu rubla
Zobacz więcej

Miejsce, które na liście krajów uporządkowanych wg PKB na głowę mieszkańca, zajęłaby Rosja po załamaniu kursu rubla MFW, Wikipedia

Zaangażowanie kraju w kryzys na Ukrainie i uzależnienie gospodarki od ropy drogo kosztuje zwykłych Rosjan. W 2013 r. na głowę Rosjanina przypadało 14,6 tys. USD produktu krajowego brutto, wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To dawało krajowi 51. miejsce na liście najzamożniejszych państw na świecie, w porównaniu z zajmowanym przez Polskę 55. miejscem. Jednak czasy, kiedy Rosjanie za petrodolary kupowali niemieckie samochody, szwajcarskie zegarki i norweskiego łososia, powoli odchodzą w niepamięć wraz z załamaniem kursu rubla.

Od początku roku notowania rosyjskiej waluty obniżyły się o 54,7 proc., co w przybliżeniu oznaczałoby, że PKB, przeliczany na dolara po bieżącym (a nie średnim) kursie, sięgałby zaledwie 6,6 tys. USD rocznie. Przy założeniu, że produkt innych krajów w podobnej kategorii zamożności nie zmieniłby się znacząco w porównaniu z ubiegłym rokiem, Rosja spadłaby w rankingu najbardziej zamożnych krajów na 85. miejsce. To oznaczałoby, że pod tym względem dałaby się wyprzedzić gospodarkom Botswany, Chin i Malediwów. Obroniłaby jednak swoją przewagę nad Irakiem, Peru i Angolą.


Miejsce, które na liście krajów uporządkowanych wg PKB na głowę mieszkańca, zajęłaby Rosja po załamaniu kursu rubla. Źródło: MFW, Wikipedia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja w PKB na mieszkańca między Chinami a Irakiem