Rosja wygrywa na sporze USA z Kanadą

opublikowano: 21-08-2017, 06:38
aktualizacja: 21-08-2017, 06:39

Domy w USA są budowane coraz częściej z rosyjskiego drewna. To skutek sporu, który administracja Donalda Trumpa prowadzi z rządem Kanady.

Po obłożeniu cłem drewna sprowadzanego z Kanady rośnie import materiału do USA z innych krajów. Import drewna z Rosji wzrósł już w tym roku o 42 proc. W maju sprowadzono do USA aż 4214 metrów sześciennych materiału, najwięcej od stycznia 2008 roku.

Budowa, domy (USA)
Zobacz więcej

Budowa, domy (USA) fot. Bloomberg

Rosja wciąż ma niewielki udział w amerykańskim rynku drewna. Wśród największych dostawców są jednak np. Niemcy i Szwecja. W pierwszym półroczu import drewna do USA spoza Ameryki Północnej wzrósł o 38 proc. Dostawy z Kanady spadły o 1 proc. 

- Wydaje się, że jest coś nielogicznego w tym, że nie kupujemy drewna od naszych sąsiadów z północy, ale kupujemy je od Rosjan – powiedział Jerry Howard, szef Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (NAHB).

Spór USA z Kanadą dotyczący drewna spowodował, że koszt materiału w USA wzrósł o 20 proc., twierdzi szef NAHB. Kontrakty terminowe na drewno na giełdzie w Chicago wzrosły od początku roku o 13 proc. i są w grupie najmocniej drożejących.

Spór USA z Kanadą dotyczący handlu drewnem trwa od dawna, przybrał jednak na sile w kwietniu, kiedy administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła cła do 24 proc. na drewno importowane z Kanady. Potem w czerwcu dołożyła jeszcze dodatkowe cło dochodzące do 7,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu