Rosja zabiega o inwestorów z państw, które nie włączyły się do sankcji

PAP
opublikowano: 08-10-2014, 11:38

Rząd Rosji prowadzi negocjacje z instytucjami finansowymi państw, które nie przyłączyły się do sankcji przeciw Moskwie, na temat kredytów dla rosyjskich firm - powiedział w środę wicepremier Arkadij Dworkowicz.

Dworkowicz powiedział, że aktywne działania są prowadzone przede wszystkim z instytucjami Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL).

Wicepremier oświadczył, że w obecnej sytuacji w związku z sankcjami rząd podejmuje wszelkie starania w celu wsparcia sektora naftowego.

"Po pierwsze, to praca z rosyjskimi bankami, aby mogły zaspokoić potrzeby kompanii naftowych. Po drugie, myślimy o bardziej sprzyjającym systemie podatkowym, który powinien być bardziej stabilny i korzystny. Po trzecie, jesteśmy gotowi wesprzeć projekty Transnieftu w celu zapewnienia niezbędnej infrastruktury do realizacji nowych projektów w wydobyciu ropy naftowej. Poza tym aktywnie współpracujemy z instytucjami państw, które nie poddały się pokusie sankcji. Chodzi przede wszystkim o Chińską Republikę Ludową i szereg innych państw" - powiedział wicepremier Dworkowicz. Nie powiedział, jakie inne państwa ma na myśli.

Rosyjskie agencje cytujące wypowiedź Dworkowicza przypomniały o sankcjach wprowadzonych wobec Rosji przez USA i UE nie wspominając o powodzie ich nałożenia Moskwę.

Stany Zjednoczone i UE wprowadziły sankcje wymierzone w rosyjskie banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy, by ukarać Moskwę za agresję przeciwko Ukrainie. Rosja odpowiedziała embargiem na import żywności z krajów, które zastosowały antyrosyjskie restrykcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane