Rosja zakazuje importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 16:36

Rosja wprowadziła od 10 listopada zakaz importu mięsa i niektórych wyrobów mięsnych z Polski - poinformowało w środę Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej.

Rosja wprowadziła od 10 listopada zakaz importu mięsa i niektórych wyrobów mięsnych z Polski - poinformowało w środę Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej.

    Rosyjski resort rolnictwa wyjaśnił, że posunięcie to związane jest z "coraz częstszymi przypadkami brutalnego łamania rosyjskiego ustawodawstwa weterynaryjnego przy dostawach z Polski wyrobów mięsnych i fałszowania surowca mięsnego".

    Ograniczenia dotyczą wołowiny i subproduktów wołowych, wieprzowiny i subproduktów wieprzowych, mięsa drobiowego i farszu z mięsa drobiowego, a także surowych półfabrykatów mięsnych.

    "Sytuacja z fałszowaniem produkcji, dostarczanej z Polski, trwa już wystarczająco długo" - oświadczył szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) Siergiej Dankwert, cytowany przez agencję Interfax.

    Według niego "strona rosyjska podejmowała wszelkie działania, aby polscy koledzy poprawili sytuację i zapewnili dostawy produkcji zgodnej z rosyjskimi wymogami".

    Dankwert poinformował, że "1 listopada Rossielchoznadzor ostrzegł polskich kolegów, że może wprowadzić zakaz importu i poprosił o podjęcie skutecznych działań". "Oprócz tego do Polski wysłano certyfikaty weterynaryjne, co do autentyczności których strona rosyjska miała wątpliwości" - powiedział Dankwert.

    "Jednak żadne realne zmiany nie nastąpiły" - podkreślił szef Rossielchoznadzoru i dodał: "Dosłownie w ostatnich dwóch dniach znów zatrzymano ciężarówki, w których zamiast słoniny i głowizny próbowano wwieźć mięso".

    Dankwert oświadczył, że "wcześniej udaremniono próbę wwozu z Polski do Rosji ponad 420 ton wątroby, prawdopodobnie produkcji kanadyjskiej lub amerykańskiej, której import do Federacji Rosyjskiej jest zabroniony".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane