Rosjanie blokują loty do Moskwy

Marta Filipiak
opublikowano: 07-10-2004, 00:00

Przewoźnik wprowadza kolejne połączenia do Europy Zachodniej. Miał także apetyt na kierunek wschodni.

Air Polonia, jedna z pierwszych tanich linii lotniczych, przygotowuje się do sezonu zimowego. Zarząd deklaruje, że dla spółki zapowiada się całkiem dobrze, choć zima nigdy nie jest okresem koniunktury dla branży. Liczba operacji na trasach między Polską a Wielką Brytanią wzrośnie do 28 tygodniowo. Jedną z nich będzie pierwsze regularne połączenie z Bydgoszczy oraz Szczecina. Wśród innych nowości pojawi się też codzienne połączenie Warszawa-Sztokholm. Ale pojawiły się problemy. Tym razem na wschodzie.

Kierunek — Moskwa

Air Polonia zapowiadała od dawna uruchomienie połączeń do Moskwy. Okazuje się, że z planu nic nie wyjdzie. Przynajmniej na razie. Obecnie na trasie Warszawa- -Moskwa lata dwóch przewoźników: LOT i Aeroflot. Trzecia linia chętna do operowania na tej trasie musi uzyskać pozwolenie rządu obu krajów, co wynika z dwustronnej umowy polsko-rosyjskiej o komunikacji lotniczej. Z polskiej strony problemów nie było.

— Jednym z warunków wyznaczenia trzeciego przewoźnika jest sytuacja, gdy zdolność przewozowa już działających przedsiębiorstw lotniczych obu stron nie odpowiada zapotrzebowaniu na przewozy na określonej trasie. Według naszej analizy, warunek ten jest spełniony — wyjaśnia Adam Borkowski, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Rosjanie wniosek odrzucili, a loty do Moskwy stają się coraz bardziej popularne, oferta taniej linii leżałaby w interesie podróżujących. Dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego ponownie będzie próbował uzyskać zgodę.

Przewoźnik już przygotowuje ofertę na letnie miesiące. Linie chcą podwoić liczbę samolotów, prowadzą więc intensywne rozmowy w sprawie leasingu.

Plany na przyszłość

Spółka deklaruje dalsze ograniczanie kosztów, które pozwoliłoby obniżyć ceny biletów.

— Jest jeszcze sporo pozycji, które możemy zredukować — mówi Jan Litwiński, szef Air Polonia.

Najbliższe oszczędności to oprócz lepszych warunków leasingu zmiana lotnisk na tańsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosjanie blokują loty do Moskwy