Rosjanie kupili w Bułgarii nieruchomości za prawie 200 mln EUR

PAP
opublikowano: 26-08-2010, 12:27

Rosjanie są największymi nabywcami na rynku nieruchomości w Bułgarii - poinformował w czwartek dziennik "Trud". Gazeta przytacza dane banku centralnego, zgodnie z którymi w ostatnim roku obywatele Rosji zainwestowali w tym sektorze 199 mln euro.

Po wycofaniu się Brytyjczyków, którzy do kryzysu finansowego byli głównymi nabywcami apartamentów w bułgarskich kurortach nadmorskich i górskich, na pierwszym miejscu wśród inwestorów znaleźli się Rosjanie.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym Rosjanom stał się spadek kursu euro wobec rosyjskiego rubla, ponieważ nieruchomości w Bułgarii są sprzedawane właśnie za europejską walutę. O ile w ubiegłym roku za apartament wyceniony na 50 tys. euro trzeba było zapłacić równowartość 2,25-2,3 mln rubli, to obecnie cena spadła w przeliczeniu do 1,9 mln rubli - pisze "Trud", powołując się na pośredników w handlu nieruchomościami.

Według cytowanych przez gazetę ekspertów szczyt sprzedaży przypada jesienią.

"Obecnie rynek z Rosjanami jest lepszy od ubiegłorocznego" - uważa przedstawicielka agencji nieruchomości, która podkreśla, że Rosjanie kupują nie tylko w kurortach, lecz także w dużych miastach, głównie w Warnie i Burgas. Są przy tym zainteresowani nie tylko najdroższymi obiektami, lecz również tańszymi w cenie do 25 tys. euro.

Dla Rosjan, którzy kupują nieruchomości, bułgarskie MSZ wprowadziło specjalne udogodnienia m.in. pięcioletnie wizy pobytowe.

Ewgenia Manołowa (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rosjanie kupili w Bułgarii nieruchomości za prawie 200 mln EUR