Rosjanie kwestionują opłaty za przesył gazu przez Polskę

opublikowano: 16-01-2007, 16:33

Rosjanie domagają się zwiększenia swych uprawnień w EuroPolGazie i kwestionują wysokość taryf za przesył gazu przez Polskę.

Rosjanie domagają się zwiększenia swych uprawnień w EuroPolGazie i kwestionują wysokość taryf za przesył gazu przez Polskę - podało we wtorek w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

We wtorek w Moskwie odbyło się posiedzenie rady nadzorczej spółki EuroPolGaz SA. Akcjonariuszami spółki są PGNiG i rosyjski Gazprom (mają po 48 proc. udziałów; 4 proc. kontroluje Gas-Trading - spółka należąca do Gazpromu, PGNiG i Bartimpeksu-PAP).

Według źródła zbliżonego do spółki, postawa Rosjan zmierza do paraliżu EuroPolGazu. Jak mówi PAP źródło, strona polska nie może się zgodzić na rosyjski dyktat.

Jak napisano w komunikacie PGNiG po wtorkowym spotkaniu, strona rosyjska domagała się zwiększenia uprawnień w EuroPolGazie ponad te, które wynikają z pierwotnych ustaleń podjętych w 1993 roku, kiedy tworzona była spółka.

"Kwestionowała (strona rosyjska - PAP) również wysokość taryfy za przesył gazu przez terytorium Polski, zatwierdzonej w grudniu 2006 roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Stanowisko to spotkało się ze sprzeciwem ze strony polskich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej EuroPolGazu SA obecnych na posiedzeniu i zostało uznane za całkowicie bezpodstawne" - czytamy w komunikacie PGNiG.

Jak napisano, "na żądanie przedstawiciela Gazpromu, A.Medvedeva, rada nadzorcza zmienia tryb funkcjonowania - tematy techniczne omawiane będą w trybie obiegowym. W taki sposób będą podejmowane również decyzje w tym zakresie. Jednocześnie, zgodnie z deklaracją strony rosyjskiej, będzie ona gotowa do wznowienia normalnych prac rady dopiero wtedy, gdy pozostali akcjonariusze zaakceptują większy niż dotychczas wpływ Gazpromu na podejmowanie decyzji w spółce".

"W praktyce, postawa rosyjskich przedstawicieli w radzie Nadzorczej EuroPolGaz prowadzi do impasu we wzajemnych relacjach pomiędzy akcjonariuszami oraz paraliżu pracy rady nadzorczej" - podał PGNiG. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane