Rosjanie mogą stracić kontrolę nad największą siecią telefonii komórkowej

18-06-2004, 16:59

Rosyjski operator telefonii komórkowej MTS może stracić większościowy pakiet akcji kompanii UMC - największego operatora telefonii komórkowej na Ukrainie.

W piątek sąd gospodarczy w Kijowie przyjął na wokandę sprawę przeciwko rosyjskiej spółce i jej partnerom na Ukrainie. Prokuratura Generalna Ukrainy uważa, że kupno akcji przez Rosjan odbyło się z naruszeniem prawa.

Prokuratura utrzymuje, że 16 listopada 2000 r. rozpoczął się proces prywatyzacji Ukrtelekomu - faktycznego monopolisty na rynku usług łącznościowych. Dwa lata później za zgodą rządu Ukrtelekom sprzedał rosyjskiej spółce MTS 51 procent akcji UMC za 171 milionów dolarów. Prokuratura wyjaśnia, że Ukrtelekom nie miał prawa wyzbywać się majątku w trakcie procesu prywatyzacji.

12 lipca odbędzie się pierwsza rozprawa w tej sprawie.

Pod koniec 2002 r. rosyjska MTS odkupiła od Ukrtelekomu 25 proc. akcji UMC, a w roku 2003 pozostałe 26 proc. Podobne operacje Rosjanie przeprowadzili z innymi spółkami, które miały akcje UMC, i w ten sposób przejęli 100-procentową kontrolę nad ukraińską siecią.

Do tego czasu właścicielami UMC były: Ukrtelekom (51 proc. akcji), holenderska KPN, Deutsche Telecom i duńska TDC (po 16,3 proc.).

UMC założono w 1993 r. Obecnie ma 4,3 miliona klientów.

krk/ mc/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosjanie mogą stracić kontrolę nad największą siecią telefonii komórkowej