Czytasz dzięki

Rosjanie nie wezmą udziału w IPO Saudi Aramco

opublikowano: 05-10-2017, 10:55

Koncern Saudi Aramco nie prowadzi negocjacji z żadnymi rosyjskimi firmami o ewentualnym ich uczestnictwie w swojej pierwotnej ofercie publicznej, poinformował szef państwowego producenta naftowego, na którego powołuje się agencja Bloomberg.

Aramco zamierza sprzedać do końca 2018 roku około 5 proc. swoich udziałów w ramach IPO, które może być największą tego typu sprzedażą  na świecie. 

Amin Nasser
Zobacz więcej

Amin Nasser fot. Bloomberg

Podczas pobytu w Moskwie, dyrektor generalny Aramco, Amin Nasser stwierdził, że Arabia Saudyjska i Rosja mają wspólne interesy energetyczne i trwają dyskusje na temat ich współpracy na tym polu. Zaznaczył jednak, że nie jest poruszana kwestia partycypowania Rosjan w ofercie sprzedaży akcji jego spółki.

Nie rozmawialiśmy z rosyjskimi firmami o wzięciu udziału w planowanej sprzedaży akcji Aramco. Ten temat nie znalazł się „na stole” – powiedział Nasser.

Nasser jest jednym z członków delegacji towarzyszącej królowi Salmanowi bin Abdulazizowi w stolicy Rosji, który chce pogłębić więzi energetyczne z Rosją. Kontakty między dwoma krajami ociepliły się i ożywiły po tym jak Rosja doszła do porozumienia z krajami kartelu OPEC (na czele którego stoi właśnie Arabia Saudyjska) odnośnie wprowadzenia limitów wydobywczych, co ma na celu ograniczyć nadwyżkę surowca na rynku i ustabilizować (podnieść) notowania „czarnego złota”.

Rosyjski minister gospodarki Alexander Novak stwierdził natomiast, że firmy z Arabii Saudyjskiej rozmawiają o ewentualnym uczestnictwie w projekcie arktycznym dotyczącym skroplonego gazu ziemnego. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane