Rosjanie podpięli Koreę Płn. do Internetu

opublikowano: 02-10-2017, 12:54

Korea Północna uzyskała nowy dostęp do globalnej sieci internetowej. Drugie połączenie tego kraju z siecią WWW zapewnili Rosjanie, informuje Bloomberg powołując się na raport firmy FireEye, zajmującej się cyberprzestępczością.

Rosyjski koncern telekomunikacyjny TransTeleCom otworzył w niedzielę nowy link dla użytkowników z Korei Północnej. Do tej pory taką usługę świadczyła jedynie chińska sieć United Network Communications, która jest własnością państwa. 

Internet
fot. ARC

Wiadomość o nowym połączeniu nastąpiła w momencie gdy na Chiny, które są głównym zapleczem finansowym dla Północnej Korei wywierana jest coraz większa presja ze strony Stanów Zjednoczonych by pomogły zatrzymać program nuklearny przywódcy reżimu, Kim Jong Una. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził zniszczeniem Korei Północnej, jeśli rząd w Pjongjang nadal będzie prowokował politycznie i militarnie. Trump stwierdził, że „opcje wojskowe są na stole”.

Zdaniem Bryce’a Bolanda, dyrektora ds. technologii w regionie Azji i Pacyfiku w FireEye, dodatkowa pętla przez Rosję daje Korei Północnej więcej opcji (w tym dla ataków hakerskich) i zmniejsza możliwości Stanów Zjednoczonych odnośnie  wywierania nacisku tylko na jeden kraj, aby wyłączyć łączność internetową.

TransTeleCom, to jednostka zależna państwowego koncernu Russian Railways JSC i jest jednym z pięciu największych dostawców usług komunikacyjnych w Rosji. Firma prowadzi sieć światłowodową, która biegnie wzdłuż linii kolejowych i rozciąga się z Władywostoku do Sankt Petersburga. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane