Rosjanie sondują Orlen

Paweł Janas, PAP
opublikowano: 25-02-2010, 00:00

Surgutnieftiegaz

Surgutnieftiegaz

chce wymienić akcje w MOL

na Możejki. To na razie

tylko balon próbny

— twierdzą eksperci.

Na liście firm zainteresowanych zakupem od PKN Orlen litewskiej rafinerii Możejki pojawił się kolejny kandydat. Rosyjski dziennik "RBK-Daily" poinformował wczoraj, że koncern naftowy Surgutnieftiegaz może oddać swój pakiet akcji węgierskiego MOL polskiej spółce. W zamian chciałby dostać spółkę Orlen Lietuva zarządzającą litewską rafinerią w Możejkach. Co na to Orlen?

— Pierwsze słyszę, nie spotkałem się z taką propozycją —ucina Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Spółka potwierdza jedynie swoją wcześniejszą deklarację, że rozważa pozyskanie partnera strategicznego dla Możejek. Twierdzi jednak, że żadnych rozmów w tej sprawie nie prowadzi. Komentarza MOL nie udało nam się uzyskać.

Czy to miałoby sens? Patrząc na liczby — nie. Orlen wydał na zakup Możejek i inwestycje w rafinerii ponad 10 mld zł. Tymczasem 21-procentowy pakiet MOL należący do Rosjan wart jest około 5,7 mld zł.

To niejedyny problem. Eksperci zwracają uwagę, że OMV sprzedał Rosjanom swoje akcje MOL, bo nie dały one spółce możliwości wpływania na strategiczne decyzje, a próby zwiększenia udziału spaliły na panewce. Zapewne więc Rosjanie z tych samych powodów chcą ten pakiet odsprzedać.

— Transakcja miałaby sens tylko w jednym przypadku: gdyby wymiana pakietu MOL za Możejki była wstępem do pełnej integracji między węgierskim koncernem a Orlenem —uważa Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Dodaje, że rozmowy łatwe by nie były. Powód? Choćby dysproporcje w wycenie obu spółek. Kapitalizacja Orlenu wynosi około 14 mld zł, podczas gdy MOL 27 mld zł.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii w Możejkach. Spekulacje pojawiły się po fiasku starań Orlenu o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim terminalem morskim w Kłajpedzie.

Paweł Janas, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, PAP

Polecane