Rosjanie twierdzą, że na Krymie wykryto wirus ptasiej grypy H5N1

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 14:58

Stwierdzony na Krymie (południowa Ukraina) u drobiu wirus ptasiej grypy to groźny dla ludzi H5N1 - oświadczył w piątek szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert.

Stwierdzony na Krymie (południowa Ukraina) u drobiu wirus ptasiej grypy to groźny dla ludzi H5N1 - oświadczył w piątek szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert.

    Jak powiadomił, jest to wynik ekspertyz laboratoryjnych przeprowadzonych w Instytucie Ochrony Zwierząt w rosyjskim Władymirze.

    W czwartek o obecności szczepu H5N1 w ciałach martwych ptaków z Krymu informował były główny weterynarz Ukrainy Petro Werbycki, również powołując się na badania przeprowadzone w rosyjskim laboratorium.

    Departament Weterynaryjny Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy nie potwierdzał w czwartek tych doniesień i zapowiedział oficjalne wiadomości w tej sprawie w poniedziałek. Próbki pobrane z krymskich ptaków badane są również w laboratoriach Wielkiej Brytanii. Wyniki mają być znane w ciągu tygodnia.

    Obecnie w dziewięciu miejscowościach na Krymie wykryto ogniska ptasiej grypy, zaś w 17 zarejestrowano masowe padanie ptactwa domowego - powiadomił w piątek ukraiński resort zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane