Rosjanie wybrali polityka roku 2010

DI, PAP
opublikowano: 24-12-2010, 08:30

Na polityka roku 2010 Rosjanie wybrali premiera Władimira Putina - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka badania opinii publicznej WCIOM. Politykiem roku nazwało Putina 55 proc. pytanych - powiedziała przedstawicielka ośrodka Olga Kamienczuk.

Wg danych, które przedstawiła na konferencji prasowej, na prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa głos oddało 37 proc. respondentów. Na trzecim miejscu znalazł się wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby parlamentu, i szef Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski z 5 proc. głosów.

"Główna przewaga Władimira Wolfowicza (Żyrinowskiego) to jego charyzma" - podkreśliła Kamienczuk. "Nawet ci, którzy nie podzielają jego poglądów politycznych, wskazywali na niego z powodu charyzmy, dzięki czemu znalazł się na trzecim miejscu" - dodała.

Czwarte zajął nowy mer Moskwy Siergiej Sobianin (4 proc. głosów), który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego gospodarza rosyjskiej stolicy Jurija Łużkowa.

I właśnie dymisję Łużkowa i mianowanie nowego mera uznali Rosjanie za najważniejsze wydarzenie roku 2010. "Moskwa to centrum życia politycznego i społecznego kraju" - wyjaśniła taki wynik przedstawicielka WCIOM.

Drugie miejsce pod względem znaczenia zajęły pożary w centralnej części Rosji, trzecie - zamieszki na Placu Maneżowym w Moskwie 11 grudnia. Doszło tam do starć tysięcy pseudokibiców i nacjonalistów z OMON-em. Stadionowi chuligani i nacjonaliści atakowali też osoby o niesłowiańskich rysach. Milicja użyła pałek. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Sondaż przeprowadzono 18-19 grudnia, przepytano 1600 osób. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane