Rosną ceny pszenicy i żywca wieprzowego

opublikowano: 12-02-2007, 10:06

Przełom stycznia i lutego przyniósł zwyżkę cen pszenicy i żywca wieprzowego w skupie.

Przełom stycznia i lutego przyniósł zwyżkę cen pszenicy i żywca wieprzowego w skupie.

Według danych ministerstwa rolnictwa pszenica konsumpcyjna ponownie podrożała i w dniach 29 stycznia - 4 lutego 2007 r. płacono za nią średnio w kraju 644 zł/t, tj. o 2,1 proc. więcej niż przed tygodniem. Były to zarazem ceny wyższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ok. 4 proc. iá66 proc.

Ceny skupu żyta konsumpcyjnego wzrosły w ciągu tygodnia o 1,5 proc. i wyniosły średnio 625ázł/t, tj. 11,5 proc. więcej niż przed miesiącem. Ziarno to było również droższe o ok. 80 proc. niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu potaniał natomiast o 3,3 proc. jęczmień paszowy, za który w skupie uzyskiwano średnio 562 zł/t. W porównaniu do notowań odpowiednio sprzed miesiąca i roku jego cena była wyższa o blisko 5 proc. i ok. 58 proc.

"Wysoki poziom cen zbóż oferowanych przez krajowych producentów powoduje coraz większe zainteresowanie wśród przetwórców ziarnem importowanym. Na rynku giełdowym oferowane są zboża z Węgier, Niemiec, Danii. Podaż ziarna stopniowo rośnie zápowodu zwiększającego się importu, ale również wáwyniku wystawiania swoich zapasów przez krajowych przedsiębiorców" - napisano w analizie rynku.

Na przełomie stycznia i lutego Agencja Rezerw Materiałowych rozpoczęła uzupełnianie zapasów mięsa wieprzowego co spowodowało zwyżkę cen.

Według informacji rersortu rolnictwa w dniach 29 stycznia -4 lutego 2007 r. ukształtowały się one na poziomie 3,23 zł/kg, tj. o 2,6 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu, ale nieco niższym niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do cen sprzed roku żywiec wieprzowy był tańszy o ponad 3 proc.

Ceny skupu bydła, po wzroście w drugiej dekadzie stycznia, w końcu miesiąca uległy niewielkiemu obniżeniu. Według ministerstwa rolnictwa, na przełomie stycznia i lutego średnio w kraju wynosiły one 4,25, tj. o 2 gr/kg mniej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do początku tego roku ceny żywca wołowego wzrosły o 3,5 proc., a w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. o prawie 3 proc.

W analizowanym okresie znacząco podrożały kurczęta. W dniach 29 stycznia - 4 lutego 2007 r. płacono za nie przeciętnie 4,17 zł/kg, tj. o prawie 5 proc. więcej niż tydzień wcześniej oraz o ponad 13 więcej niż w przed miesiącem i przed rokiem.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane