Rosną ceny ropy WTI i Brent

  • PAP
opublikowano: 07-05-2021, 08:49

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocniej rośnie, a surowiec zakończy drugi już z kolei tydzień ze wzrostem notowań. Inwestorzy spodziewają się zwiększonego popytu na energię, a solidne dane dotyczące handlu Chin podkreślają siłę światowej gospodarki - informują maklerzy.

fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,23 USD, wyżej o 0,80 proc.

WTI w tym tygodniu zyskała już 2,3 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,65 USD za baryłkę, wyżej o 0,81 proc.

Na rynkach można się spodziewać zwiększonego zapotrzebowania na energię, bo aktywność gospodarcza nabiera tempa w USA, Europie i Chinach, wspomagana prowadzonymi szczepieniami na Covid-19.

To osłabia obawy inwestorów o odradzanie się pandemii koronawirusa w Azji, a szczególnie w Indiach, które są poważnym światowym importerem ropy naftowej.

"Najgorsze informacje z Indii zostały już na rynkach paliw uwzględnione. Nie sądzę, aby powodowały większe wstrząsy w notowaniach ropy" - wskazuje Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Brent na ICE w granicach 68-69 USD za baryłkę wydaje się być w dużej mierze w równowadze, biorąc pod uwagę optymizm związany z ponownym otwieranie gospodarek w USA i Europie i informacje o covidowych +hotspotach+ w Azji i Ameryce Łacińskiej" - ocenia.

Inwestorów napawają optymizmem piątkowe dane o wymianie handlowej Chin, które wskazują na wzrost eksportu w kwietniu w juanach o 22,2 proc., a w USD o 32,3 proc., gdy tymczasem analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 12,5 proc. i o 24,1 proc. dla USD.

Wzrósł też chiński import - w juanach o 32,2 proc., w USD o 43,1 proc., a to świadczy o silnym popycie krajowym i międzynarodowym.

Zużycie energii w Chinach odbiło się od zeszłorocznego załamania wywołanego pandemią Covid-19. Z danych makro wynika, że import ropy przez Chiny wzrósł o ponad 7 proc. w ciągu 4. pierwszych miesięcy 2021 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane