Rosną indeksy europejskich giełd

WST
opublikowano: 30-07-2008, 13:17

Udana wtorkowa sesja w USA i znaczące poranne zwyżki indeksów na Dalekim Wschodzie podziałały stymulująco również na  europejskich inwestorów. W efekcie indeksy trzech głównych parkietów Starego Kontynentu rosną najsilniej do tygodnia.

W dużej mierze widoczna poprawa nastrojów jest następstwem zmniejszenie się obaw o negatywne przełożenie spowolnienia gospodarczego na wyniki spółek. Zaprezentowane w środę raporty nie potwierdzają tak daleko idącej tezy. Faktem jednak jest, że najgorzej jak na razie prezentuje się przede wszystkim sektor finansowy.

W aprecjacji indeksów nie przeszkodziły nawet dane makro. Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł w lipcu do 89,5 pkt z 94,8 pkt, podczas gdy specjaliści oczekiwali wartości na poziomie 93 pkt.

Gorszy okazał się również odczyt wskaźnika zaufania konsumentów i nastrojów w przemyśle.

Większą uwagę gracze zwrócili jednak na wyniki spółek. Mocny impuls pro popytowy dały raporty ArcelorMittal i Siemensa. W przypadku giganta stalowego, jego zysk w drugim kwartale zwiększył się ponad dwukrotnie. W rezultacie kurs papierów ArcelorMittal rośnie najmocniej od stycznia.

Na wartości zyskują też akcje niemieckiego konkurenta, ThyssenKrupp. Wsparło je podwyższenie rekomendacji przez analityków Merrill Lynch z „neutralnie” do „kupuj”. Uzasadnieniem jest oczekiwane podniesienie tegorocznej prognozy przez największego niemieckiego producenta stali.

Powody do zadowolenia mają też akcjonariusze Siemensa, potentata sektora inżynieryjnego. Papiery spółki zyskują najmocniej od czterech miesięcy po informacji o znaczącym zwiększeniu skali zamówień ze strony sektora energetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

S&P

Puls Biznesu

Inne / Rosną indeksy europejskich giełd