Rosną koszty związane z inwestycjami deweloperskimi

  • DI
opublikowano: 17-03-2018, 14:07
aktualizacja: 17-03-2018, 14:08

Rosną wszystkie koszty związane z inwestycjami deweloperskimi, nie tylko materiałów budowlanych – powiedział Karol Kępka z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dodał, że te wzrosty przełożą się na ceny mieszkań.

"Zauważamy w ostatnim czasie nie tylko wzrost cen materiałów budowlanych, ale ogólnie wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji deweloperskich" - powiedział Kępka. "Wynika to z szeregu czynników. Pierwszy z nich to niezwykle dynamiczny wzrost branży" - dodał.

Zdaniem PZFD kolejnym czynnikiem "są coraz większe problemy związane z pozyskiwaniem pracowników budów". "Słyszymy już o tym, że pomimo dużej liczby pracujących imigrantów, nadal brakuje bardzo dużej liczby robotników" - podał Kępka. "Są to czynniki, które muszą być uwzględniane przez inwestorów na etapie planowania inwestycji i znajdą odzwierciedlenie w cenach mieszkań" - podsumował przedstawiciel PZFD.

Jak mówił w połowie lutego br. dyrektor PZFD Konrad Płochocki, "rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce niezwykle konkurencyjny, czego dowodem jest nieznaczny wzrost cen, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście liczby sprzedanych lokali". "Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie 4 proc." - powiedział Płochocki.

Dyrektor zauważył, że w 2018 roku ceny gruntów oraz kosztów wykonawstwa mieszkań będą rosły "pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów".

Polskie Składy Budowlane poddały analizie ceny materiałów dla budownictwa. "W porównaniu w okresie styczeń-luty 2018 r. do analogicznego okresu 2017 r. ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych. Rekordowo zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 31,9 proc.".

Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc. Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu