Rosną "krótkie" rentowności i oczekiwania inflacyjne w eurolandzie

opublikowano: 28-10-2021, 12:54

Rentowność obligacji o krótkim terminie zapadalności i oczekiwania inflacyjne wzrosły w czwartek w eurolandzie zwiększając presje na Europejski Bank Centralny aby zajął się problemem inflacji podczas czwartkowego posiedzenia, pisze Reuters.

Rentowność obligacji 2-letnich Niemiec doszła do minus 0,599 proc. i jest najwyższa od 14 miesięcy. Swap 5y5y, będące miarą oczekiwań inflacyjnych za pięć lat w perspektywie kolejnych pięciu lat, rozpoczął dzień na poziomie 2,0987 proc., nowym 7-letnim maksimum. W tym samym czasie różnica między rentownością obligacji 10- i 30-letnich Niemiec zmniejszyła się i jest najmniejsza od marca 2020 roku, co wskazuje, że inwestorzy z rynku obligacji mocniej obawiają się stagflacji.

- To podkreśla obawy ryku, że rośnie ryzyko osłabienia wzrostu w czasie kiedy banki centralne zaczynają być zmuszane do podwyższania stóp – powiedział Rainer Guntermann z Commerzbanku.

Antoine Bouvet, strateg rynku stóp w ING uważa, że EBC musi odnieść się do faktu, że jego prognozy dotyczące inflacji są zbyt niskie.

- Jednocześnie musi uniknąć wywołania paniki – powiedział.

Tymczasem z najnowszego badania Komisji Europejskiej wynika, że europejscy konsumenci ostatni raz tak bardzo jak obecnie martwili się inflacją w 1993 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane