Rosną oszczędności firm i gospodarstw domowych

BMK
opublikowano: 15-02-2007, 00:00

Początek roku przyniósł tylko niewielki spadek depozytów firm. Kredyty rosną, a 2007 r. będzie pod tym względem lepszy niż poprzedni.

Początek roku przyniósł tylko niewielki spadek depozytów firm. Kredyty rosną, a 2007 r. będzie pod tym względem lepszy niż poprzedni.

W styczniu podaż pieniądza wzrosła o 1,8 proc. względem grudnia i aż o 19,4 proc. w stosunku do stycznia 2006 r. — poinformował Narodowy Bank Polski.

— To dość zaskakujące dane. Spodziewaliśmy się większego spadku depozytów przedsiębiorstw (i zaliczanych do grupy gospodarstw domowych przedsiębiorców indywidualnych). Zwykle rosną one wraz z zamykaniem roku, by na początku kolejnego spaść.

Odwrotnie dzieje się zazwyczaj z kredytami. Po raz kolejny nastąpił też znaczny wzrost depozytów gospodarstw domowych, co może świadczyć o poprawie ich sytuacji — uważa Karolina Bujok, ekonomistka PKO BP.

Według niej, 2007 r. przyniesie dalszy wzrost depozytów zarówno firm, jak i osób prywatnych. Jednak nie powinniśmy liczyć, że wzrosną one wśród przedsiębiorców aż o 25,8 mld zł, jak to się zdarzyło w 2006 r.

— Będzie to związane z koniecznością podejmowania inwestycji, a także z pewnym osłabieniem popytu, które może się przełożyć na nieco słabsze wyniki finansowe. Spodziewam się natomiast większego wzrostu kredy-tów dla firm, które w ubiegłym roku wyniosły 17,4 mld zł — uważa ekonomistka PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane