Rosną oszczędności Polaków

Materiał Partnera
opublikowano: 31-07-2016, 22:00

Wbrew wcześniejszym obawom pierwsze podsumowania dotyczące funkcjonowania programu Rodzina 500+ wskazują, że wypłacane w jego ramach świadczenia wcale nie są w całości „przejadane”

Choć spora część środków została przeznaczona na zakup używanych samochodów, najczęściej sprowadzonych z zagranicy oraz nowego sprzętu RTV i AGD, znaczna część otrzymanych świadczeń zasiliła również oszczędności rodzin. To miłe zaskoczenie.

Program Rodzina 500+ ruszył formalnie z początkiem kwietnia, ale wypłaty zaczęto realizować de facto dopiero z początkiem kolejnego miesiąca. Od maja też dają się zauważać pierwsze efekty programu. Jak podaje organizacja CECED, która zrzesza pracodawców sektora AGD, sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego wzrosła w tym miesiącu o 11 proc. (w czerwcu już o 20 proc.), zaś centra handlowe odwiedziło o 13 proc. więcej klientów niż rok wcześniej. W czerwcu zarejestrowano także o jedną szóstą aut więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

W sporej części polskich gmin pierwsze świadczenia wypłacono dopiero w czerwcu. W takich przypadkach na konta beneficjentów trafiała od razu cała trzymiesięczna suma. Dlatego pierwsze podsumowania dotyczące efektów rządowego programu można było zrobić dopiero na początku drugiego półrocza.

Nie tylko na zakupy

— Z opublikowanych danych wynika, że prawie połowę środków wypłaconych w ramach 500+ Polacy rzeczywiście przeznaczyli na konsumpcję. Około 25 proc. na wspomniany już sprzęt AGD, a 18-20 proc. na zakup samochodów — potwierdza ekonomista Marek Zuber.

— Część pieniędzy poszła także na bieżące potrzeby związane z utrzymaniem i wychowaniem dzieci, takie jak zakup ubranek czy pieluch, ale również na opłacenie kursów lub korepetycji dla uczniów — mówi analityk. — Największą niespodzianką jest jednak to, że znaczna część otrzymanych świadczeń z programu 500+ powiększyła też oszczędności polskich rodzin — dodaje Marek Zuber. Widać to po rekordowym przyroście lokat bankowych. Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, na koniec czerwca tego roku wartość depozytów sięgnęła 1,03 bln zł, co oznacza wzrost o 11 proc. w ujęciu rok do roku. Nasi rodacy rzadziej zaciągali też kredyty, co analitycy interpretują tak: program 500+ sprawił, że polskie rodziny nie muszą już w takim stopniu jak wcześniej finansować swoich podstawowych potrzeb z kredytów i pożyczek. — Pierwsze podsumowania rządowego programu 500+ pokazują, że polskie rodziny nie przeznaczają całego otrzymanego świadczenia na bieżącą konsumpcję. Dzięki uzyskanym środkom dużo więcej gospodarstw domowych zaczęło oszczędzać. Ten trend bardzo cieszy — mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes firmy GetBack. — O tym, jak ważne jest odpowiedzialne zarządzanie finansami osobistymi, mówimy od dawna, a do oszczędzania zachęcamy już na etapie szkolnym — przypomina wiceprezes GetBacku.

O tym, jak ważna, także w kontekście programu Rodzina 500+, jest edukacja ekonomiczna, mówi również Marek Zuber. — Przy mądrze przygotowanym ogólnopolskim projekcie nauki oszczędzania, który powinien być w znacznym stopniu realizowany przez media, i przy założeniu, że 500+ będzie długoletnim programem, duża część wypłacanych w jego ramach kwot mogłaby faktycznie iść nie na konsumpcję, ale na oszczędzanie — przekonuje ekonomista i przedstawia swoje szacunki. Przewiduje, że do 2020 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce powinno wzrosnąć o około jedną czwartą. W efekcie liczba rodzin, które mają kłopoty finansowe, znacząco by zmalała. I coraz częściej środki z programu 500+ nie musiałyby być wydawane na bieżące potrzeby, tylko zasilałyby oszczędności gospodarstw domowych.

Pomysły na oszczędzanie

Na szczęście inicjatywy mające na celu uczenie Polaków oszczędzania już się pojawiają. W maju tego roku niezależny think tank Instytut Wolności w partnerstwie z firmą GetBack opracował projekt „Przedsiębiorczy w szkole, przedsiębiorczy w życiu”, którego celem jest kreowanie przedsiębiorczych postaw u uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Inicjatorzy mają nadzieję, że ich przedsięwzięcie przyczyni się do tego, by młodzi ludzie, gdy wejdą w dorosłe życie, podejmowali przemyślane i rozsądne decyzje finansowe i nie wpadali w finansowe pułapki.

— W naszym interesie jest, by ludzie zachowywali się racjonalnie — przekonuje Konrad Kąkolewski, prezes GetBacku. — Jesteśmy pewni, że naszym obywatelskim obowiązkiem i rzeczą rozsądną z punktu widzenia prowadzenia biznesu jest edukowanie młodzieży. Chcemy, aby kolejne pokolenie uniknęło błędów, jakie popełnia obecne — deklaruje Kąkolewski, którego firma codziennie styka się z efektami nieprzemyślanych decyzji finansowych.

Oszczędzanie stanowi także bardzo ważny element tzw. planu Morawieckiego, czyli rządowego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który określa strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski na najbliższe lata. Dokument zwraca uwagę między innymi na to, że zwiększenie liczby osób odkładających pieniądze na starość byłoby korzystne z punktu widzenia całej gospodarki, spowodowałoby bowiem wzrost ogólnej stopy oszczędności, co pozwoliłoby na większe inwestycje i szybszy rozwój. Problem w tym, że wiedza dotycząca oszczędzania jest wśród pracujących wciąż relatywnie niewielka. Stąd konieczność prowadzenia akcji edukacyjnych.

Mniej egzekucji komorniczych?

Analitycy spodziewają się, że 500+, wpływając na poprawę sytuacji materialnej wielu rodzin, wpłynie również na wyższą ściągalność istniejących zobowiązań finansowych Polaków. Rządowy program może wzmocnić obserwowaną już tendencję do tego, by wierzyciel dochodził porozumienia z dłużnikiem na zasadach polubownych. W efekcie zmniejszająca się od jakiegoś czasu liczba egzekucji komorniczych mogłaby spaść jeszcze bardziej.

— Spodziewamy się, że u części rodzin materialne wsparcie od państwa wzmocni domowe finanse, co pomoże uregulować zaległe długi — mówi Paweł Trybuchowski. — Firmy takie jak GetBack, zajmujące się profesjonalnym zarządzaniem wierzytelnościami, często oferują klientom ugody i spłatę ratalną. Stały miesięczny zastrzyk gotówki może ułatwić dłużnikom regularną spłatę zobowiązań, nawet w niewielkich kwotach, i szybciej uwolnić się od ciążącego długu — wyjaśnia wiceprezes GetBacku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane