Rosną oszczędności Polaków

WST
opublikowano: 19-09-2017, 16:45

W drugim kwartale 2017 r. oszczędności Polaków wzrosły o 18,3 mld zł (1,4 proc.) osiągając na koniec czerwca poziom 1,337 bln zł, wynika z danych zaprezentowanych przez Analizy Online.

W odniesieniu do analogicznego okresu 2016 r. dynamika zwyżki sięgnęła 11 proc., co w ujęciu wartościowym dało wzrost rzędu 131 mld zł.

Wyświetl galerię [1/3]

Ranking najchętniej oszczędzających narodów w Europie (różnica procentowa między deklarującymi oszczędzanie i wydawanie w ciągu kolejnych 12 miesięcy)

Bloomberg, Komisja Europejska - marzec 2016

Specjaliści z Analizy Online podkreślają, że wzrosły te aktywa gospodarstw domowych, których wartość zależy bezpośrednio od sytuacji na rynkach kapitałowych. Pomogła w tym hossa na warszawskim parkiecie. W efekcie wartość akcji w portfelach gospodarstw domowych wzrosła w drugim kwartale względem pierwszego o ponad +5%.

„Pod względem wartościowym największy przyrost aktywów gospodarstw domowych zanotowano w segmencie otwartych funduszy emerytalnych (OFE), których lwia część aktywów inwestowana jest w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W drugim kwartale wartość środków w nich zgromadzonych wzrosła o +7,1 mld zł (+4,2%). To zasługa głównie wzrostu wyceny akcji"- napisano  w raporcie.

Po raz pierwszy od kryzysu z 2008 r. spadło zainteresowanie Polaków depozytami. Wartość środków ulokowanych na depozytach obniżyła się o 0,1 proc.

Odpowiedzialny jest za to spadek środków zgromadzonych na depozytach terminowych (-3,8 proc.). W przypadku bieżących, wciąż można mówić o stabilnym wzroście (+2,8 proc.).

Według Analizy Online, utrzymujące się niskie stopy procentowe i coraz lepsza sytuacja na polskim rynku kapitałowym, to główny powód dla którego Polacy szukają alternatywy dla lokat i niskooprocentowanych rachunków.

Więcej w załączonym raporcie>>Oszczędności Polaków

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu