Rosną społeczne nierówności w Unii Europejskiej

opublikowano: 15-09-2014, 13:25

Pierwszy Społeczny Indeks Sprawiedliwości porównuje sytuację w 28 państwach Unii Europejskiej wskazuje na rosnące nierówności społeczne. W Polsce sytuacja jednak poprawia się najszybciej w Europie.

Nowy wskaźnik porównujący sprawiedliwość społeczną 28 państw UE, opublikowany przez niemiecką fundację Bertelsmanna.

Wynika z niego, że Europa poczyniła pewne postępy w zakresie stabilizacji gospodarczej, ale w ostatnich latach poziom sprawiedliwości społecznej w większości państw UE zmniejszył się. W wyniku kryzysu rozdźwięk pomiędzy zamożnymi państwami z północy oraz południowo-wschodnimi znacznie wzrósł. Chociaż w Szwecji, Finlandii, Danii i Holandii nadal jest wysoki poziom integracji społecznej to w krajach takich jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Węgry wzrosły nierówności społeczne. W nękanych kryzysem państw UE, nie jest możliwe przeprowadzanie w zrównoważony  sposób ogromnych cięć.

Polska zalicza się do garstki państw, w których w ostatnich latach sytuacja w zakresie sprawiedliwości społecznej poprawiła się i to najbardziej w całej UE. W porównaniu do okresu 2005-2008, w latach 2011-2013 Polska odnotowała wzrost notowań o 0,99 pkt. do 5,36 pkt., co uplasowało kraj na miejscu 16. Przy średniej unijnej na poziomie 5.60, następny skok nie będzie musiał być już tak duży, by trafić do grupy państw z najlepszymi wynikami.Oprócz Polski sytuacja w zakresie sprawiedliwości społecznej poprawiła się w ostatnich latach w Czechach, Niemczech i Luksemburgu.

Indeks bada sześć różnych wymiarów sprawiedliwości społecznej w oparciu o 35 kryteriów: ubóstwa, edukacji, zatrudnienia, zdrowia, sprawiedliwości pokoleniowej, jak również spójności społecznej i niedyskryminacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosną społeczne nierówności w Unii Europejskiej