Rosną szanse na 300 mln zł kredytu

Maria Trepińska
opublikowano: 15-01-2004, 00:00

Stalexport ma przekazać spółce zależnej koncesję na autostradę A4, bo ta ma większe szanse na pozyskanie finansowania projektu.

Zarząd giełdowego Stalexportu, firmy specjalizującej się w handlu wyrobami hutniczymi, wystąpi do resortu infrastruktury o przekazanie jego koncesji na autostradę A4 Stalexportowi Autostrada Małopolska (SAM), firmie w 100 proc. od niego zależnej.

— 1 stycznia 2004 r. weszła w życie nowela ustawy o autostradach, która przewiduje możliwości przeniesienia koncesji na tzw. spółki zadaniowe. Dzięki takiej operacji pozyskamy dalsze finansowanie inwestycji — mówi Emil Wąsacz, prezes Stalexportu.

Spółka, borykającą się w ostatnich latach z kłopotami finansowymi, nie była w stanie zdobyć środków na inwestycje autostradowe. Po przeniesieniu koncesji na SAM ma to się zmienić.

— Rozmawiamy z zagranicznymi bankami na temat kredytu — ujawnia Emil Wąsacz.

Chodzi o prawie 300 mln zł, które SAM ma przeznaczyć w ciągu kilku lat na modernizację A4. Wcześniej Stalexport zainwestował w działalność autostradową ponad 200 mln zł. Pionem tym

zarządza SAM. Przychody tej spółki z tytułu pobieranych opłat za przejazd 52-km odcinkiem A4 wyniosły w ubiegłym roku 70,7 mln zł, a zysk netto ponad 1 mln zł. Prognozy na 2004 r. przewidują, że zysk wzrośnie do 32 mln zł.

Według wstępnych nieoficjalnych informacji, giełdowy Stalexport zamknie 2003 r. przychodami na poziomie 800 mln zł i zyskiem netto przekraczającym 20 mln zł, dla porównania strata za 2002 r. wynosiła 280 mln zł, przy przychodach 774 mln zł.

Dzisiaj na walnym zgromadzeniu akcjonariusze zmienią skład rady nadzorczej. To rezultat nowej struktury właścicielskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosną szanse na 300 mln zł kredytu