Rosną szanse na korektę

  • Marek Rogalski
opublikowano: 16-01-2018, 22:00

Uczestnicy rynku obrazili się na dolara

W ostatnich dniach uczestnicy rynku obrazili się na dolara, chociaż bez większego powodu, gdyż ani ostra zima, ani dane ze Stanów Zjednoczonych nie zmniejszyły prawdopodobieństwa marcowej podwyżki stóp przez Fed, które wynosi ponad 80 proc. Przyczyn słabości amerykańskiej waluty należy zatem szukać w silnym zachowaniu się innych, chociażby jena czy euro.

Marek Rogalski
Zobacz więcej

Marek Rogalski ARC

Japońską walutę wspierały w zeszłym tygodniu spekulacje na temat możliwych zmian w polityce Banku Japonii, które zostały wyraźnie ucięte w poniedziałek. Natomiast we wtorek japońscy oficjele zaczęli wspominać o konieczności „monitorowania sytuacji”, czyli powróciły stare tematy (niechęć do silnego jena). W przypadku euro motorem do zwyżek stały się oczekiwaniazwiązane z zakończeniem programu QE we wrześniu i terminem pierwszej podwyżki stóp oraz pozytywne informacje dotyczące budowania wielkiej koalicji w Niemczech.

We wtorek zaczęły pojawiać się plotki, że przekaz po zaplanowanym na przyszły czwartek posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego może pozostać „gołębi”, a plotki w niemieckiej prasie podbiły znaczenie zaplanowanego na 21 stycznia zjazdu SPD, na którym szeregowi członkowie socjaldemokratów zadecydują o sojuszu z chadekami.

W kraju widoczna zaczyna być też słabość złotego w relacji do euro, co może być wynikiem krytycznego spojrzenia inwestorów na perspektywy polityki monetarnej w wydaniu Rady Polityki Pieniężnej. Reasumując, rosną szanse na większą korektę ostatniej siły par ze złotym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu