Rosną wynagrodzenia członków rad nadzorczych

  • DI
opublikowano: 23-09-2018, 22:00

W 2017 r. mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych spółek z GPW wzrosła rdr. o 23 proc. — wynika z analizy przygotowanej przez firmę doradczą PwC.

— Wynagrodzenia członków rad nadzorczych stopniowo rosną. Nadal ich poziom determinuje przede wszystkim wielkość spółki: kapitalizacja, przynależność do indeksu. Członek rady nadzorczej spółki WIG20 może liczyć na dwukrotnie wyższe wynagrodzenie niż spółki mWIG80. Mnie osobiście cieszy coraz większa zależność pomiędzy wynagrodzeniem a zaangażowaniem członków rad w prace komitetów lub wielu rad nadzorczych, co wspiera profesjonalizację nadzoru. Wydaje się, że członkowie rad nadal odczuwają brak adekwatności wynagrodzeń do poziomu ich zaangażowania i ponoszonej odpowiedzialności. Pytanie, które zadajemy od lat, pozostaje zatem aktualne — jak obecne uposażenia wpływają na jakość pracy i profesjonalizm rad nadzorczych — mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC.

Analiza PwC potwierdza, że wysokość uposażenia jest silnie skorelowana z zaangażowaniem w prace w komitetach lub więcej niż jednej radzie nadzorczej. Mediana wynagrodzeń członków rad zasiadających w dwóch komitetach (14 proc. spośród badanych) jest prawie dwukrotnie większa (88 proc.) w porównaniu z osobami, które nie pracują w żadnym komitecie. Efekt ten nie działa jednak liniowo — zasiadanie w trzech komitetach wiąże się z przyrostem wynagrodzenia o kolejne 37 proc., a w czterech o kolejne 4 proc.

— Wzrost mediany wynagrodzeń jest zdecydowanie pozytywną zmianą. Jest to związane między innymi z większą odpowiedzialnością członków rad. W kontekście coraz wyraźniej widocznego trendu profesjonalizacji rad i oczekiwań wzmacniania ich kompetencji, naturalną konsekwencją powinien być dalszy wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach — mówi Anna Szczeblewska, partner w PwC, lider zespołu People & Change.

W tym roku analizą zostały objęte 603 osoby, które zasiadają w tej samej radzie nadzorczej co najmniej od roku. © Ⓟ

81 tys. zł Tyle wyniosła mediana zarobków członków rad nadzorczych w Polsce w 2017 r., w 2016 r. wynosiła 66 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy