Rosną zakłady na podwyżkę stóp EBC przed końcem przyszłego roku

opublikowano: 28-10-2021, 11:38

Rynek pieniężny obstawia, że Europejski Bank Centralny do grudnia 2022 roku podwyższy stopę depozytową o 20 pkt. bazowych do minus 0,3 proc.

To skutek rosnących oczekiwań inflacyjnych w eurolandzie, które znacząco umocniły się, kwestionując powtarzane przez bankierów centralnych twierdzenie o przejściowym charakterze obecnej, wysokiej inflacji.

Rohan Khanna, strateg UBS Group uważa, że rynek pieniężny poszedł za daleko w swoich oczekiwaniach, bo musiałby zakładać, że EBC wycofa się z programów zakupów obligacji do marca, albo że zmieni stanowisko dotyczące tempa podwyżek stóp utrzymując ilościowe luzowanie.

- Myślę, że oba pomysły nie są realne – dodał.

Philip Lane, główny ekonomista EBC mówił wcześniej, że oczekiwania inwestorów na podwyżkę stóp w przyszłym roku odbiega od planów banku.

- Jastrzębia wycena rynku jest trudna do pogodzenia z naszym poglądem, według którego EBC pokaże dzisiaj „gołębią” stronę – powiedział przed czwartkowym posiedzeniem banku centralnego eurolandu Piet Christiansen, główny strateg Danske Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane