Rosną zamówienia na auta ciężarowe

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-09-2004, 00:00

Branża samochodów ciężarowych przeżywa hossę. Z miesiąca na miesiąc rosną zamówienia potentatów rynku, jak DaimlerChrysler, MAN, Scania czy Volvo. To jeden z najbardziej widocznych objawów ożywienia gospodarki europejskiej. Producenci ciężarówek w ostatnich trzech latach zmniejszyli liczbę etatów o ponad 25 tys. Teraz zmuszeni są do szybkiego przyjmowania pracowników.

W Europie Zachodniej sprzedaż nowych pojazdów o nośności powyżej 16 t wzrosła w I półroczu ponad 8 proc., w tym aż o 21 proc. w Niemczech. Duża część zamówień pochodziła od największych firm transportowych: Ryder System i Vos Logistics Nederland. Ta ostatnia spółka zakupiła m.in. 1 tys. wozów Volvo i Scania. Popyt ze strony niemieckiej gospodarki na ciężarówki wyniesie w tym roku przynajmniej 80 tys. sztuk wobec 71 tys. w 2003 r.

Spośród producentów ciężarówek na giełdzie najlepiej radzi sobie Volvo. Tegoroczna stopa zwrotu jego walorów przekracza już 27 proc. Ponad 20-proc. zyskiem mogą się cieszyć akcjonariusze MAN i Scanii. Najsłabiej, bo z 5-proc. stratą, prezentują się akcje DaimlerChryslera, któremu szkodzi słaby popyt na luksusowe limuzyny Mercedes-Benz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Rosną zamówienia na auta ciężarowe