Rosnące ceny ropy skorygowały wyceny azjatyckich indeksów

29-09-2004, 08:05

Po początkowym wzroście, azjatyckie giełdy zaczęły boleśnie dyskontować rekordowe ceny ropy co sprowadziło indeksy pod kreskę. Tokijski Nikkei stracił w środę 0,3 proc. Z kolei indeks rynku w Hongkongu zmniejszył swoją wycenę o 0,6 proc. Szczęście miał parkiet w Seulu, który ze względu na święto narodowe był zamknięty trzeci dzień z rzędu.

Udana końcówka wtorkowych notowań na amerykańskich giełdach zachęciła dalekowschodnich inwestorów do zakupów akcji. Kubeł zimnej wody na ich głowy wylały jednak komentarze odnośnie kształtowania się sytuacji na rynku paliw do końca roku. Część analityków jest niemal pewne, że ropa przebije do tego czasu poziom 60 dolarów za baryłkę. Pojawiły się pierwsze ostrzeżenia o zahamowaniu tempa wzrostu światowej gospodarki. A że największy w niej udział ma amerykański rynek, to gracze zaczęli pozbywać się papierów azjatyckich eksporterów.

Spadki na japońskim parkiecie napędzały walory tak znanych spółek jak Canon czy Honda. Trzeci na świecie producent aparatów i kamer cyfrowych odnotował ponad 1-proc. korektę. Z kolei akcje Hondy, która realizuje niemal 90 proc. swojego zysku operacyjnego na rynkach północnoamerykańskich taniały o niemal 1,3 proc.

Jedną z niewielu branż, które nie poddały się korekcie był sektor producentów sprzętu budowlanego. Komatu, numer 2 na tym rynku zyskał ponad 1,2 proc. Z kolei Hitachi Construction Machinery dodał niemal 2 proc. do swojej wyceny. Sentyment graczy do tego segmentu rynku to rezultat podniesienia prognozy tegorocznej sprzedaży przez największego konkurenta ze Stanów Zjednoczonych – koncern Caterpillar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosnące ceny ropy skorygowały wyceny azjatyckich indeksów