Rosnące obawy o inflację wymusiły ostrą korektę na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 11-05-2006, 22:06

Rosnące z dnia na dzień ceny surowców negatywnie przełożyły się na kwotowania akcji na amerykańskich giełdach. Inwestorzy obawiają się, że doprowadzi to do znacznego wzrostu inflacji, która jest przecież „oczkiem w głowie” Fed.

Rosnące z dnia na dzień ceny surowców negatywnie przełożyły się na kwotowania akcji na amerykańskich giełdach. Inwestorzy obawiają się, że doprowadzi to do znacznego wzrostu inflacji, która jest przecież „oczkiem w głowie” Fed. Władze monetarne jasno dały w środę do zrozumienia, że ich głównym celem jest i będzie utrzymywanie kontroli nad wzrostem cen, a co za tym idzie spadkiem siły nabywczej amerykańskiej waluty.

Strach przed kolejnymi podwyżkami stóp był na tyle duży, że indeks Dow Jones spadał grubo ponad 100 punktów, największa dzienna strata od 20 stycznia. Ostatecznie zjechał o 1,22 proc. Jeszcze gorzej było na rynku technologicznym, gdzie Nasdaq Composite opadł o 2,07 proc.

Nastrojów nie poprawiły dane makro. Wzrost kwietniowej sprzedaży detalicznej okazał się niższy niż oczekiwali ekonomiści (+0,5 proc.).

W prestiżowej średniej Dow Jones „spektakularna” przecena stała się udziałem papierów AIG. Największa na świecie spółka ubezpieczeniowa rozczarowała wynikami minionego kwartału. Jej zysk spadł o 16 proc. W efekcie cena walorów zniżkowała nawet o ponad 5 proc.

W gronie trzydziestu największych blue chipów, zyskiwał na wartości koncern Johnson & Johnson. To zasługa podniesienia rekomendacji do „kupuj” przez analityków Banc of America. Największy wzrost w średniej zaliczyły jednak papiery Alcoa, aluminiowego potentata.

Udany dzień mieli posiadacze akcji News Corp. Medialny konglomerat pochwalił się ponad dwukrotnym wzrostem zysków, napędzanych wynikami operacji sieciowo-kablowych.

Blisko 60-proc. aprecjację kursu odnotowały papiery Movie Galery. Firma zadeklarowała restrukturyzację liczącej ponad 1100 placówek sieci. Część z nich zostanie zamknięta. Dodatkowo ograniczone zostaną inwestycje kapitałowe. Warto jednak zaznaczyć, że przed trzema miesiącami wycena była wyższa od środowej o niemal 100 proc.

Silnie traciły na wartości akcje Applied Micro Circuits. Standard & Poor’s poinformował, że producent chipów stosowanych w sprzęcie sieciowym po sesji 17 maja zostanie usunięty z indeksu S&P500.

Po pięcioseryjnej zwyżce, w trakcie której kurs zyskał 18 proc. korekcie poddały się papiery General Motors, największego producenta samochodów. Kurs spadał momentami powyżej 4 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosnące obawy o inflację wymusiły ostrą korektę na amerykańskich giełdach