Czytasz dzięki

Rosnący eksport chińskiej benzyny grozi zduszeniem ożywienia w azjatyckiej branży paliw

opublikowano: 25-06-2020, 07:39

Gwałtowny wzrost chińskiego eksportu benzyny grozi wyhamowaniem szybkiego wzrostu zysków azjatyckich rafinerii produkujących paliwo silnikowe, które przetrwały miesiące niemal zerowego popytu zduszonego wybuchem pandemii koronawirusa.

Chińskie rafinerie zwiększają swoje zagraniczne dostawy benzyny, podczas gdy krajowe zapasy rosną.

Powrót samochodów na drogi w Azji zwiększa popyt na paliwa, ale istnieją obawy, ze kolejna faza infekcji Covid-19 zdusi ożywienie w zarodku. Skok w chińskim eksporcie - który wzrósł prawie pięciokrotnie w tygodniu rozpoczynającym się 15 czerwca - może również wywierać presję na odbijające się marże, znane jako cracky.

Ruch drogowy w dużej mierze powróciły do poziomów sprzed pandemii w kilku krajach - powiedziała Sandy Kwa, analityk rynku ropy naftowej w FGE.

Według danych wywiadowni gospodarczej Kpler, chiński eksport benzyny wzrósł do 191 tys. ton w tygodniu od 15 czerwca, w porównaniu do 41 tys. ton w poprzednim tygodniu. Kwa przewiduje, że chińskie krajowe koncerny naftowe prawdopodobnie zwiększą dostawy do 400-500 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu z około 200-300 tys. w maju-czerwcu.

Kwa oczekuje też, że popyt na azjatyckie paliwa silnikowe wzrośnie w trzecim kwartale o ponad 1 milion baryłek dziennie w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane