Rośnie apetyt na wyniki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2007, 00:00

Dobrze rozpoczął się nowy tydzień na największych giełdach zachodnioeuropejskich. Nadzieje związane ze wzrostem zysków spó-łek w 2007 r. zaowocowały zwyżką najważniejszych indeksów. Pierwszą od czterech sesji. Po południu doszło jednak do osłabienia.

Zyski spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx 600 powinny wzrosnąć średnio o 8,6 proc. — oceniają specjaliści z FactSet Re- search Systems. Jeśli te oczekiwania się spełnią, będzie to piąty z kolei rok poprawy rentowności spółek. Jednym z liderów wzrostów był SAP, niemiecki producent oprogramowania komputerowego. Analitycy Credit Suisse Group utrzymali dla jego akcji rekomendację „przeważaj”. Twierdzą, że spółka ma dobre perspektywy.

Z równie silnej zwyżki mogli cieszyć się akcjonariusze Saint Gobain, największego w Europie dostawcy materiałów dla sektora budowlanego. Także w tym przypadku o wzroście notowań przesądziła pozytywna ocena analityków. Bank BNP Paribas podniósł cenę docelową akcji o 13 proc., bo oczekuje dobrych rezultatów francuskiej spółki. Na fali optymizmu wokół tej branży zyskiwał Holcim, szwajcarski wytwórca cementu,.

Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje spółek telekomunikacyjnych. Gracze kupowali papiery Deutsche Telekom po wypowiedzi prezesa spółki, który zasugerował konieczność obniżenia kosztów i wprowadzenie nowych usług. W górę szła wycena Telenoru, największego telekomu norweskiego. Morgan Stanley podniósł wycenę jego akcji o 36 proc. Zadowoleni mogli być posiadacze papierów tanich brytyjskich linii lotniczych easyJet. Spółka poinformowała o znaczącym wzroście liczby pasażerów zarówno w grudniu, jak i w całym minionym roku, co zaowocowało silnym wzrostem przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu