Rośnie jak na drożdżach

Anna Borys
opublikowano: 12-05-2006, 00:00

W pierwszym kwartale 2006 r. skonsolidowany zysk netto Banku BPH wzrósł aż 39 proc. Pozostałe wskaźniki też idą szybko w górę.

Przychody odsetkowe Banku BPH w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2006 r. wzrosły o 10 proc. — do 797 mln zł, natomiast przychody z tytułu prowizji o 37 proc. — do 391 mln.

— To bardzo dobre wyniki. Jeśli utrzyma się taka dynamika wzrostu przychodów, na koniec roku 2006 możemy liczyć, że zysk netto za ten rok wyniesie nawet 1,1 mld zł. Tym samym BPH ma szansę na rekordowe wyniki. Zgodnie z trendem w sektorze, przychody z prowizji rosną szybciej niż przychody odsetkowe. Jednak dla rynku wysoki zysk netto nie jest kluczowy. Ważniejsze jest to, jaki kształt będzie miała planowana na początek 2007 r. fuzja BHP z Pekao — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

W pierwszym kwartale wynik odsetkowy banku zwiększył się do 520 mln zł z 475 mln zł rok wcześniej. Wynik BPH z tytułu prowizji wyniósł natomiast 316 mln zł wobec 230 mln zł rok wcześniej.

Dobre wyniki banku to przede wszystkim zasługa przyspieszenia gospodarczego i tanich kredytów. Niskie stopy procentowe i rekordowo niska inflacja pozwoliła bardzo obniżyć koszt kredytu, co z kolej wywołało duży popyt. Spirala się nakręciła i przychody odsetkowe banków znacznie się zwiększyły.

Jednak jak wynika z raportu, kredyty nie są głównym motorem napędowym. Zdecydowanie wyższą dynamikę wzrostu mają przychody z tytułu prowizji. Banki zarabiają także na giełdowej hossie. W ostatnim roku fundusze inwestycyjne stają się coraz bardziej popularna formą oszczędzania. Banki pobierają prowizje przy obrocie jednostkami uczestnictwa w takich funduszach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane