Czytasz dzięki

Rośnie kwota wsparcia z UE

MIR
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

Rosnący kurs euro sprawia, że do połowy roku musimy wydać już 3,2 mld zł, a do marca na konta NBP wpłynie 27,6 mld zł.

Rosnący kurs euro sprawia, że do połowy roku musimy wydać już 3,2 mld zł, a do marca na konta NBP wpłynie 27,6 mld zł.

Na zamknięcie i rozliczenie funduszy strukturalnych mamy jeszcze pięć miesięcy. Choć jeszcze w lipcu urzędnicy cieszyli się, że program zrealizowano w 96,6 proc., to pół roku później ze względu na kurs euro wykorzystano 92,2 proc. To oznaczało, że do zagospodarowania pozostała kwota 2,9 mld zł (resort rozwoju podawał kwotę 2,5 mld zł, gdyż pod uwagę bierze się kurs, kiedy faktycznie wydatki są ponoszone). W lipcu za euro płaciliśmy 3,36, w grudniu 4,14, a obecnie ponad 4,60. Dzięki temu od grudnia kwota, którą powinniśmy zagospodarować do połowy roku, urosła z 2,9 do 3,22 mld zł. Do tego czasu na sfinansowanie inwestycji mają szanse przedsiębiorcy z listy rezerwowej programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz ci, których inwestycje były zrealizowane według wytycznych programu. Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć także regiony. Dodatkowe nabory mają być prowadzone w takich działaniach, gdzie nie występuje pomoc publiczna.

Projekty można składać także w sektorze rybołówstwa oraz czterech programach współpracy transgranicznej z Meklemburgią i Brandenburgią, Brandenburgią, Saksonią oraz Litwą i Rosją (obwód kaliningradzki). Reszta programów jest już zamknięta.

Wzrasta też wartość funduszy w ramach budżetu 2007-13, jaka do marca będzie czekała na zaliczki dla beneficjentów. Obecnie jest to już 27,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane