Rośnie liczba bankructw w szwedzkiej gospodarce

opublikowano: 01-04-2020, 13:40

Liczba bankructwa wśród szwedzkich restauracji i hoteli wzrosła w marcu o 123 proc. w ujęciu rocznym. Podjęte przez rząd środki mające na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa powstrzymały ludzi od podróży i spotkań towarzyskich.

Równie mocno dotknięty został sektor transportu, w którym liczba upadłości wzrosła w minionym miesiącu o 105 proc., wynika z danych agencji informacji kredytowej UC. Wskazuje ona, że należy oczekiwać iż do wspomnianych branż dołączą dostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego, którzy cierpią z powodu braku części. 

Szacunki wskazują, że ogólna liczba firm, które upadły w Szwecji w marcu zwiększyła się o 9 proc.

Johanna Jeansson, ekonomistka Bloomberga podkreśliła, że „..oznacza to presję na rząd, by udzielił jeszcze większego wsparcia, by pomóc przetrwać małym i średnim firmom”.

Szwedzki rząd zmuszony już był obniżyć prognozę wzrostu i oczekuje obecnie, że PKB spadnie o 4 proc., najmocniej od globalnego kryzysy finansowego z 2008 r. Z kolei  bezrobocie ma w 2020 r. wzrosnąć do 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane