Rośnie liczba fałszywych monet i banknotów euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 18:25

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ubiegłym roku liczba wykrytych podrobionych monet euro wzrosła o prawie 30 procent. W zeszłym roku z obiegu wycofano 95959 monet o wartości jednego, dwóch, pół euro, podczas gdy w poprzednim - 74564.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ubiegłym roku liczba wykrytych podrobionych monet euro wzrosła o prawie 30 procent. W zeszłym roku z obiegu wycofano 95959 monet o wartości jednego, dwóch, pół euro, podczas gdy w poprzednim - 74564.

Jednak liczba fałszywych banknotów jest jeszcze większa, choć znajdowano ich w zeszłym roku mniej. Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w 2005 roku wycofano z obiegu 579 tysięcy sfałszowanych banknotów - mniej niż w roku 2004, kiedy ich liczba wyniosła 594 tys.

Według EBC fałszerstwa od ponad dwóch lat utrzymują się na tym samym poziomie. W ubiegłym półroczu odnotowano znaczny wzrost liczby podrabianych banknotów o nominale 20 euro i spadek liczby fałszywych banknotów o wartości 50 i 100 euro.

Większość fałszywek znajdowana jest w 12 krajach, w których obowiązuje wspólna waluta. Według EBC prawdziwe banknoty można z łatwością odróżnić od fałszywek, stosując się do wskazówek zamieszczonych na stronie internetowej banku.

Komisja twierdzi, że liczba podrobionych monet euro jest obecnie mniejsza niż łączna liczba fałszywych monet krążących w obiegu przed wprowadzeniem 1 stycznia 2002 roku. "Ich liczba jest nieduża w porównaniu z 63 miliardami prawdziwych monet euro będących w obiegu i nie stanowi powodu do niepokoju" - ocenił bank.

Fałszerze najchętniej podrabiają monety euro bite w Niemczech, a w dalszej kolejności - we Francji, Hiszpanii i Belgii. Policja w zeszłym roku zamknęła trzy warsztaty wytwarzające fałszywe monety w krajach nie należących do strefy euro - na Węgrzech, w Polsce i Bułgarii.

KE ostrzegła, że podrobione monety o wartości dwóch euro łudząco przypominają oryginał - najłatwiej dać się na nie nabrać w transakcjach z ręki do ręki. Ale "prawidłowo wyregulowane" automaty sprzedażne, maszyny i urządzenia wrzutowe odrzucą fałszywki.

Pod koniec 2005 roku w obiegu było około 10,4 mld prawdziwych banknotów euro i 63 mld monet.

Władze Austrii jako główne przyczyny zmniejszenia liczby fałszerstw pieniędzy wymieniają  wyższą świadomość społeczeństwa i intensywniejszą współpracę policji z różnych krajów.

Według austriackiego Banku Narodowego, w zeszłym roku znaleziono 7127 podrobionych banknotów euro - o ok. 47 procent mniej niż w roku poprzednim.

Tymczasem liczba banknotów wypuszczonych przez bank do obiegu wzrosła o 18,7 procent, do 947 mln - powiedział dyrektor banku Stefan Augustin.

Półroczną informację w sprawie fałszerstw banknotów euro z 13 stycznia 2006 roku można znaleźć w języku polskim na internetowej stronie EBC:http://www.ecb.int/press/pr/date/2006/html/pr060113_1.pl.html.

O zabezpieczeniach banknotów euro można przeczytać na stronie:http://www.ecb.int/bc/banknotes/security/html/index.pl.html

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane