Rośnie liczba fałszywych monet i banknotów euro

Polska Agencja Prasowa SA
13-01-2006, 18:25

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ubiegłym roku liczba wykrytych podrobionych monet euro wzrosła o prawie 30 procent. W zeszłym roku z obiegu wycofano 95959 monet o wartości jednego, dwóch, pół euro, podczas gdy w poprzednim - 74564.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ubiegłym roku liczba wykrytych podrobionych monet euro wzrosła o prawie 30 procent. W zeszłym roku z obiegu wycofano 95959 monet o wartości jednego, dwóch, pół euro, podczas gdy w poprzednim - 74564.

Jednak liczba fałszywych banknotów jest jeszcze większa, choć znajdowano ich w zeszłym roku mniej. Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w 2005 roku wycofano z obiegu 579 tysięcy sfałszowanych banknotów - mniej niż w roku 2004, kiedy ich liczba wyniosła 594 tys.

Według EBC fałszerstwa od ponad dwóch lat utrzymują się na tym samym poziomie. W ubiegłym półroczu odnotowano znaczny wzrost liczby podrabianych banknotów o nominale 20 euro i spadek liczby fałszywych banknotów o wartości 50 i 100 euro.

Większość fałszywek znajdowana jest w 12 krajach, w których obowiązuje wspólna waluta. Według EBC prawdziwe banknoty można z łatwością odróżnić od fałszywek, stosując się do wskazówek zamieszczonych na stronie internetowej banku.

Komisja twierdzi, że liczba podrobionych monet euro jest obecnie mniejsza niż łączna liczba fałszywych monet krążących w obiegu przed wprowadzeniem 1 stycznia 2002 roku. "Ich liczba jest nieduża w porównaniu z 63 miliardami prawdziwych monet euro będących w obiegu i nie stanowi powodu do niepokoju" - ocenił bank.

Fałszerze najchętniej podrabiają monety euro bite w Niemczech, a w dalszej kolejności - we Francji, Hiszpanii i Belgii. Policja w zeszłym roku zamknęła trzy warsztaty wytwarzające fałszywe monety w krajach nie należących do strefy euro - na Węgrzech, w Polsce i Bułgarii.

KE ostrzegła, że podrobione monety o wartości dwóch euro łudząco przypominają oryginał - najłatwiej dać się na nie nabrać w transakcjach z ręki do ręki. Ale "prawidłowo wyregulowane" automaty sprzedażne, maszyny i urządzenia wrzutowe odrzucą fałszywki.

Pod koniec 2005 roku w obiegu było około 10,4 mld prawdziwych banknotów euro i 63 mld monet.

Władze Austrii jako główne przyczyny zmniejszenia liczby fałszerstw pieniędzy wymieniają  wyższą świadomość społeczeństwa i intensywniejszą współpracę policji z różnych krajów.

Według austriackiego Banku Narodowego, w zeszłym roku znaleziono 7127 podrobionych banknotów euro - o ok. 47 procent mniej niż w roku poprzednim.

Tymczasem liczba banknotów wypuszczonych przez bank do obiegu wzrosła o 18,7 procent, do 947 mln - powiedział dyrektor banku Stefan Augustin.

Półroczną informację w sprawie fałszerstw banknotów euro z 13 stycznia 2006 roku można znaleźć w języku polskim na internetowej stronie EBC:http://www.ecb.int/press/pr/date/2006/html/pr060113_1.pl.html.

O zabezpieczeniach banknotów euro można przeczytać na stronie:http://www.ecb.int/bc/banknotes/security/html/index.pl.html

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rośnie liczba fałszywych monet i banknotów euro